ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ - ΑΤΛ. ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ (5/8/21, 01:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

2 - 2 05-08-21

ΑΤΛ. ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ

Για τον αγώνα ΑΤΛ. ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ-ΑΤΛ. ΠΑΡΑΝΑΕΝΣΕ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 11:41 04/08/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.
*** Επαναληπτικός αγώνας για τους 16 του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Το πάλεψε στο πρώτο παιχνίδι ο Δράκος της Γκοϊάνιας αλλά ηττήθηκε 2-1 (1-0/46’, 1-1/71’, 2-1/85’). Υποδεέστερη η ομάδα του Εντουάρντο Μπαρόκα σε όλη την αναμέτρηση. Αντεξε στο α’ μέρος στην πίεση της αντιπάλου. Πίσω στο σκορ με την σέντρα στην επανάληψη, συνέχισε να δέχεται πίεση όμως το έψαξε στην κόντρα και ισοφάρισε πρακτικά στην πρώτη κατεβασιά της, πάλι πίσω από την μπάλα όλη στο τέλος για να έρθει το 2-1.

Κόλλησε στο εντός έδρας 1-1 (0-1/13’, 1-1/20’) με την Αμέρικα Μινέιρο εντός έδρας την Κυριακή στο πρωτάθλημα. Γρήγορα τα δύο γκολ του αγώνα, δεν μπόρεσε να επιβάλλει το παιχνίδι της, όσο περνούσε η ώρα έχασε το κέντρο και στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε ασφυξία, γλιτώνοντας το 1-2.

Παράπονα του Μπαρόκα στους παίκτες του πως πρέπει να επιβάλλονται περισσότερο στα εντός έδρας παιχνίδια. Ο έμπειρος τεχνικός τόνισε πως η ομάδα του έχει δείξει χαρακτήρα σε δύσκολα σημεία της σεζόν φέτος και πιστεύει πως μπορεί να κυνηγήσει μέχρι και το τελευταίο λεπτό την πρόκριση από την Ατλ. Παραναένσε της οποίας έπλεξε το εγκώμιο όμως τόνισε πως δεν είναι άτρωτη και το απέδειξε στο πρώτο παιχνίδι στην Κουριτίμπα.

Παραμένει εκτός ο δυναμικός μέσος Ουίλιαν Μαρανιάο (12/0), επέστρεψε και λογικά θα ξεκινήσει από τον πάγκο ο ποιοτικός επιτελικός μέσος Ζοάο Πάουλο (6/1, 1 ασίστ).

Καλύτερη στο πρώτο παιχνίδι η Ατλ. Παραναένσε, πήρε δίκαια προβάδισμα πρόκρισης με το 2-1 (1-0/46’, 1-1/71’, 2-1/85’). Με έλεγχο στο πρώτο μέρος αλλά χωρίς την πολύ μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ. Με το καλημέρα σκόραρε στην επανάληψη, πήγε σε μία διαχείριση και ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή για να βγει πάλι όλη στην επίθεση και να σκοράρει με πολύ όμορφο συνδυαστικό γκολ πριν τις καθυστερήσεις.

Πιάστηκε κορόιδο από την Ατλ. Μινέιρο στο πρωτάθλημα την Κυριακή και έχασε 2-0 (60’, 69’). Παιχνίδι χωρίς φάσεις μέχρι να ανοίξει το σκορ με πέναλτι η Ατλ. Μινέιρο, σε αντεπίθεση έγινε το 2-0 ενώ σε όλο το προηγούμενο διάστημα έδειχνε να ελέγχει, να μην κινδυνεύει και σταδιακά εφάρμοσε πίεση στην αντίπαλό της. Γκρίνιαξε για την διαιτησία ο τεχνικός Ολιβέιρα.

Σταθερά θετικό το κλίμα. Το κύπελλο και το Κόπα Σουνταμερικάνα είναι στόχοι για την Ατλέτικο φέτος. Ήδη από την παρουσία της στις νοκ άουτ διοργανώσεις έχει βάλει στα ταμεία της 14 εκατομμύρια ρεάις και αν περάσει απόψε στα προημιτελικά θα προσθέσει άλλα 3.45 εκατομμύρια ρεάις. Σε καμία περίπτωση δεν θέλει να σκέφτεται το ενδεχόμενο αποκλεισμού ενώ στο μυαλό του κόσμου έχουν έρθει οι πρόσφατες επιτυχίες σε Σουνταμερικάνα και κύπελλο.

Χάνει τη σεζόν ο θηριώδης φορ Ματέους Μπαμπί (11/3, 1 ασ.). Στην Ολυμπιακή Σελεσάο ο γκολκίπερ Σάντος (9/0) και ο αριστερός μπακ Αμπνερ (8/0, 2 ασίστ).