ΖΟΥΑΖΕΪΡΕΝΣΕ - ΣΑΝΤΟΣ (6/8/21, 01:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΖΟΥΑΖΕΪΡΕΝΣΕ

2 - 0 06-08-21

ΣΑΝΤΟΣ

Για τον αγώνα ΖΟΥΑΖΕΪΡΕΝΣΕ-ΣΑΝΤΟΣ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 13:17 05/08/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.
*** Επαναληπτικός αγώνας για τους 16 του κυπέλλου Βραζιλίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Κράτησε όσο περισσότερο μπορούσε η μικρούλα Ζουαζεϊρένσε η οποία άντεξε μέχρι το 71’ αλλά από τη στιγμή που ήρθε το πρώτο γκολ… έγινε και πλημμύρα με άλλα τρία γκολ μέχρι τις καθυστερήσεις.

Δεν είχε υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Σέριε D καθώς η Ομοσπονδία της έδωσε ρεπό για να μην καταπονηθεί εξτρά με το κύπελλο. Πάντως παραμένει αήττητη και πρώτη στον όμιλό της, δύσκολα θα χάσει τα πλέι οφ.

Θετικό το κλίμα. Έχει αρχίσει μία καμπάνια στα social media με την λέξη “πιστεύω” για να φτιάξουν κλίμα οι οπαδοί της πριν την δεύτερη ιστορική αναμέτρηση με την Σάντος. Αυτό που τόνισαν οι παίκτες σε δηλώσεις τους είναι πως έκαναν ήδη μία μεγάλη ανατροπή επί της Βόλτα Ρεντόντα (έχανε 0-3 στο ημίχρονο και το έκανε 3-3) και μπορούν να κάνουν άλλη μία.

Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα στην αποστολή.

Το 4-0 του πρώτου αγώνα είναι αρκετά παραπλανητικό καθώς ζορίστηκε μέχρι να σκοράρει στο 71’. Από εκεί και πέρα πίεσε, βρήκε το δεύτερο γρήγορα και άλλα δύο στις καθυστερήσεις για να πάρει ουσιαστικά αποτέλεσμα πρόκρισης.

Καλύτερη μπορεί να μην ήταν, ωστόσο απέδρασε με νίκη 1-0 (43’) από την έδρα της Σαπεκοένσε. Το γκολ με πέναλτι σε καθοριστικό σημείο. Δεν έψαξε κάτι άλλο στο παιχνίδι, πιέστηκε, γλίτωσε σε δοκάρι και ευκαιρίες της αντιπάλου. Ο Φερνάντο Ντινίζ τόνισε πως η ομάδα του μπορεί να παίξει και καλύτερα.

Υπάρχει ηρεμία όσο κερδίζει και προχωρά στις νοκ άουτ διοργανώσεις. Πάντα μία σταθερή γκρίνια προς την διοίκηση για να κάνει μεταγραφές καθώς μέσα σε ένα εξάμηνο χάθηκαν ο φορ Κάιο Ζόρζε και ο κεντρικός αμυντικός Λουάν Πέρες.

Χωρίς νέα προβλήματα η αποστολή. Ο Ντινίζ το σκέφτεται και μάλλον θα κάνει ροτέισιον.