ΓΙΕΡΒ - ΣΑΝΤΝΕΣ (6/7/20, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΙΕΡΒ

2 - 2 06-07-20

ΣΑΝΤΝΕΣ

Για τον αγώνα ΓΙΕΡΒ-ΣΑΝΤΝΕΣ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 11:39 06/07/20

1
2

*** Σε όλα τα γήπεδα επιτρέπονται μέχρι 200 άτομα βάσει πρωτοκόλλου υγείας για την Covid-19.

Παρότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, η Γιερβ δεν τα κατάφερε να κάνει την έκπληξη. Εχασε 2-1 από την Κφουμ με ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο τελευταίο λεπτό. Το τέρμα του Ντιέγκο Κάμπος (33’) δεν στάθηκε αρκετό για την ισοπαλία έστω. Μέτρια εμφάνιση.

Ικανοποίηση για την εμφάνιση της πρεμιέρας αλλά και πίκρα για την ήττα στο φινάλε. Χαμηλά τα κεφάλια και πίστη για επιστροφή στις νίκες στο πρώτο εντός έδρας.

Δεν αναφέρονται απουσίες.

Το πρώτο γκραν γκινιόλ της σεζόν το κέρδισε η Σάντνες. Υποδέχτηκε τη νεότευκτη Ογιεγκάρντεν και παρά τις διαρκείς ανατροπές, καρδιές έσπασαν, ο άσος όμως όχι! Το πείσμα των έμπειρων παικτών του Σέτερνες έκανε τη διαφορά. Από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο η γηπεδούχος αλλά ο Μορ Γιόνσον στο 24’ ισοφάρισε προσωρινά. Στο ημίχρονο, όμως, πήγε στα αποδυτήρια με 1-2 σκορ και η επανάληψη ήταν εξίσου… θρίλερ! Η Σάντνες με σούπερ 10λεπτο στην επανέναρξη το γύρισε 3-2 με τέρματα του Γκρέντεμ, αλλά η πεισματάρα φιλοξενούμενη ισοφάρισε εκ νέου με πέναλτι στο 84’. Το ματς κρίθηκε στο 86’ με γκολ του Ερικσεν!

“Θα θέλαμε να έχουμε κερδίσει πιο άνετα αλλά οκ, σίγουρα έχει οφέλη αυτή η νίκη και δεν ειναι μόνο οι τρεις βαθμοί. Είναι πολύ καλό για την αυτοπεποίθησή μας” δήλωσε ο Γκρέντεμ, σκόρερ δύο τερμάτων και εκ των κορυφαίων του αγώνα της πρεμιέρας.