ΣΛΑΒΙΑ ΠΡ. - ΚΑΡΒΙΝΑ (28/7/18, 20:00)

19:08 28-03-24

1
2

Επαιξε καλή άμυνα στο πρώτο μέρος κόντρα στην Ολομουτς εκτός έδρας, δέχτηκε ελάχιστες φάσεις και μπροστά απλώς αξιοποίησε δύο στιγμές για το 2-0 (21’, 30’).

«Ανοιξε» το ματς στο δεύτερο 45λεπτο, έκανε και δέχτηκε ευκαιρίες, για να πετύχει πάλι εκείνη γκολ, στο 74’.

Απέδειξε γιατί οι μπουκ τη θεωρούν πρώτο φαβορί για τον τίτλο με τη νίκη αυτή στην αήττητη πέρυσι έδρα, μη έχοντας κάνει διπλό εκεί από το 2008.

«Είμαι ευχαριστημένος που ήμασταν αποτελεσματικοί σήμερα, όχι όπως στην προετοιμασία με τις ευκαιρίες μας. Η Ολομουτς έσβησε μετά το 65’, αλλά έπαιξε καλά και έλεγξε την μπάλα. Δεν είναι εύκολο να παίζεις εδώ, μια φορά στα δέκα χρόνια νίκησε η Σλάβια», σχολίασε ο Γίντριχ Τριπσόφσκι.

Θεωρητικά εύκολο έργο σήμερα, μία ήττα στα εννέα τελευταία ματς σε συνέχεια από πέρυσι, μόλις μία ισοπαλία στα τελευταία 16 παιχνίδια της εντός έδρας.

Νοκ άουτ τέθηκε ο βασικός πέρυσι στόπερ Γιόγκας (28/0), παραμένει εκτός ο καλός εξτρέμ Φαν Μπιούρεν (16/5, 7 αλλ.).

Παρατάχθηκε κόντρα στη Λίμπερετς εκτός έδρας με άκρως αμυντικογενή τακτική, με στόχο να κρατήσει το 0-0 για όσο περισσότερη ώρα γινόταν. Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο καλό σουτ της αναμέτρησης που είχε στο 6’ δεν έκανε κάτι άλλο επιθετικά.

Δέχτηκε αρκετές φάσεις, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και δεν απέφυγε τελικά το γκολ στο 85’ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ (0-1).

«Δεν μπήκαμε άσχημα στο ματς, αλλά μετά το πρώτο 20λεπτο ο αντίπαλος άρχισε να παίζει καλύτερα και ήταν πιο επικίνδυνος μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος ξυπνήσαμε, αλλά είχαμε τραυματισμό κομβικού παίκτη και μας κόστισε», εκτίμησε ο Ρόμαν Ναντβόρνικ.

Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς σήμερα και σε πιο δύσκολο μέρος κι ενώ εκείνη μετράει σε συνέχεια από πέρυσι τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία εκτός έδρας ματς.

Τελευταίο χρονικά μεταγραφικό απόκτημα ο πρώην διεθνή Σλοβένος αμυντικός χαφ Μερτέλι, διαθέσιμος για σήμερα. Χωρίς ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα στην πρωτεύουσα.