ΟΠΑΒΑ - ΖΛΙΝ (28/7/18, 18:00)

11:08 28-03-24

1
2

Από την επίσκεψη στην έδρα της ισχυρής Σπάρτα έφυγε με άδεια χέρια με την ήττα 2-0. Δεν το πήγαινε άσχημα το ματς για μια ώρα αγώνα, αφού με ένα τετ α τετ είχε απειληθεί κυρίως στις 2-3 σημαντικότερες στιγμές, είχε κάνει και 1-2 φάσεις εκείνη.

Κατόπιν άρχισε μεγαλύτερη πίεση και από λάθος του γκολκίπερ της ήρθε το 73’, γλίτωσε από δοκάρι κατόπιν, αλλά όχι από το αυτογκόλ του 84’.

«Η Σπάρτα κέρδισε για έναν απλό λόγο, είναι πιο έμπειρη από μας. Για 70 λεπτά η εξέλιξη του παιχνιδιού και η οργάνωσή μας ήταν μια χαρά, αλλά δεν μπορέσαμε να αντέξουμε στην ατμόσφαιρα του γηπέδου. Όταν πίστεψα πως η Σπάρτα δεν μπορεί να μας αιφνιδιάσει, το έκανε με ένα μακρινό σουτ», σημείωσε ο Ρομάν Σκούχραβι.

Δύσκολο εκ προοιμίου το έργο της στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία ύστερα από 13 χρόνια, έτσι κι αποδείχθηκε, ωστόσο τώρα μπαίνει σε πιο νορμάλ ρυθμούς με πιο βατό αντίπαλο και στην έδρα της, εκεί όπου ήταν αήττητη πέρυσι στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Αμφίβολος ο συνήθως βασικός στόπερ πέρυσι (δεν έπαιξε στην πρεμιέρα) Ζίντεκ (22/0).

Μπαίνοντας νωθρά κόντρα στην Μπόλεσλαβ εντός έδρας είδε την εστία της να παραβιάζεται στο 7’, άρχισε να κάνει φάσεις στη συνέχεια, αλλά νέα ψυχρολουσία ήρθε στο 64’.

Εξαπέλυσε μεγάλη αντεπίθεση, μείωσε με κόρνερ στο 68’, ισοφάρισε στο 80’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε φάση από… αράουτ και μπέρδεμα στην περιοχή ολοκλήρωσε την ανατροπή 3-2.

«Κάθε άλλο παρά ιδανικό το ξεκίνημα του ματς για μας, ήμασταν παθητικοί, δεχτήκαμε γρήγορο γκολ. Μετά το πρώτο 15λεπτο αρχίσαμε να παίζουμε μπάλα, βελτιωθήκαμε προς το τέλος του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος τριγυρίζαμε αρκετά γύρω από την αντίπαλη περιοχή. Δύσκολο να ανατρέψεις σκορ 0-2, αλλά τα καταφέραμε», δήλωσε ο Μίχαλ Μπίλεκ.

Σπουδαία ανατροπή για τη 10η πέρυσι Ζλιν, που για να τα πάει καλύτερα φέτος πρέπει να βελτιώσει τις περσινές εκτός έδρας επιδόσεις της. Αυτές έδειχναν μόλις δύο νίκες σε 15 αγώνες και οκτώ ήττες.

Ερωτηματικά ο βασικός στην πρεμιέρα επιθετικός (ενίοτε βασικός πέρυσι) Ζελέζνικ (1/0) και νεοαποκτηθείς φορ Γιακούμποφ.

Αποχώρησε τις προάλλες ο ενίοτε βασικός πέρυσι μεσοεπιθετικός Μεχάνοβιτς (18/3, 5 αλλ.).