ΝΙΟΥΕΛΣ - ΠΛΑΤΕΝΣΕ (7/8/21, 03:15) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΝΙΟΥΕΛΣ

1 - 0 07-08-21

ΠΛΑΤΕΝΣΕ

Για τον αγώνα ΝΙΟΥΕΛΣ-ΠΛΑΤΕΝΣΕ γράφει ο Γιώργος Φράγκος Ημερομηνία: 11:56 06/08/21

1
2

Πρώτος βαθμός εκτός έδρας, μίνι αήττητο σερί δύο αγώνων με το 0-0 στην Παρανά. Καλύτερη από την Πατρονάτο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, εκείνο που της έλειψε ήταν το γκολ, έχει δίκαια παράπονα από τη διαιτησία για ένα πέναλτι προς το τέλος του αγώνα.

«Ο βαθμός είναι καλό αποτέλεσμα, αλλά το παιχνίδι ήταν απαίσιο, πόνος για τα μάτια» σχολίασε ο Γκαμπόα. Η ομάδα του προσπάθησε περισσότερο από την αντίπαλο να παίξει ποδόσφαιρο, όμως δεν είχε αυτό που χρειαζόταν για να πάρει κάτι περισσότερο. Ο βαθμός πάντως είναι θετικό αποτέλεσμα ενώ υπάρχει το ψυχολογικό κέρδος του χτισίματος αήττητου σερί το οποίο θα προσπαθήσει να διευρύνει απόψε.

Παρά την απουσία κόσμου η Νιούελς φαίνεται να αντλεί δύναμη από την έδρα, είναι άλλη ομάδα, ειδικά επιθετικά, στην άμυνα υστερεί λίγο αλλά έχοντας αντιμετωπίσει Αρχεντίνος και Εστουδιάντες, αυτό δεν της έχει κοστίσει μέχρι στιγμής.

Ούτε στην αποστολή ο έμπειρος χαφ Πέρες, κρίθηκε ανέτοιμος παρ’ όλο που έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Ξανά στον πάγκο ο εμβληματικός εξτρέμ Μάξι Ροντρίγκες, όπως και στο ματς της Παρανά θεωρείται βέβαιο πως θα μπει αλλαγή στο δεύτερο μέρος. Σταθερά εκτός ο βασικός χαφ Φερνάντες (1/0).

Πήρε τον πρώτο της βαθμό εντός κόντρα στην Ιντεπεντιέντε, συνεχίζει χωρίς νίκη. Δεν άξιζε ούτε αυτό, προηγήθηκε στη μοναδική της αξιόλογη στιγμή στο ματς (29’), ισοφαρίστηκε πάνω στο δεκάλεπτο (39’), από ‘κει και μετά η Ιντεπεντιέντε άξιζε ένα δεύτερο τέρμα, σώθηκε καθαρά λόγω τύχης και αστοχία των αντιπάλων.

Παράταση παραμονής στον πάγκο πήρε ο Μαδελόν, ο οποίος όμως όσο δεν έρχεται η πρώτη νίκη θα παραμένει υπό πίεση. Οι οπαδοί της ομάδας συνδέουν το ματς με την τελευταία φορά που επισκέφτηκε η ομάδα το «Κολόσο», το μπαράζ με την Εστ. Ρίο Κουάρτο στις 31/01 όταν και είχε πάρει την άνοδο στα πέναλτι, ελπίζουν ότι θα φύγει η ομάδα τους από το συγκεκριμένο γήπεδο για άλλη μια φορά με ευχάριστα συναισθήματα. Ωστόσο το αγωνιστικό τμήμα δεν τρέφει μεγάλες αυταπάτες, θα είναι απόλυτα ικανοποιημένο με ένα βαθμό.

Εξέτισε ο κίπερ Ντε Ολιβέρα (3/0), νέα προβλήματα ο χαφ Γκόμες (4/0) λόγω τραυματισμού και εξτρέμ Μπερτόλο (1/0), ο οποίος ακόμα δεν επέστρεψε καλά – καλά είχε επαφή με κρούσμα covid και τέθηκε σε καραντίνα.

Δεδομένη θεωρείται η παρουσία του Ντε Ολιβέρα κάτω από τα δοκάρια, τη θέση του Γκόμες λογικά θα πάρει ο πολύπειρος Λαμπέρτι (4/0).

Νιούελς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ

Πλατένσε

Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2021 1 - 0 2022 - 2023 -
ΚΟΠΑ ΝΤΕ ΛΑ ΛΙΓΚΑ ΠΡΟΦΕΣΙΟΝΑΛ 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022 3 - 1 2022/2023 - 2023 -