ΒΙΚ. ΠΛΖΕΝ - ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠ. (30/7/18, 19:00)

22:19 28-03-24

1
2

Στο 3-1 επί της Ντούκλα Πράγας εκτός έδρας τον απόλυτο αιφνιδιασμό βίωσε στο 6’ με το 1-0 και στη συνέχεια ως την ανάπαυλα φάνηκε να είναι επηρεασμένη σε ισορροπημένο σε φάσεις ματς, αν και στις καθυστερήσεις είχε τετ α τετ.

Εδειξε το καλό της πρόσωπο αργούτσικα στο δεύτερο μέρος, είχε αρχικά δοκάρι, ισοφάρισε στο 69’, με αυτογκόλ στο 71’ προηγήθηκε και έκλεισε το σκορ με πέναλτι στο 88’, χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες.

Ξεκίνησε ιδανικά την υπεράσπιση του τίτλου της, αν και με κάποια ερωτηματικά για την απόδοσή της. Καλείται σήμερα να κάνει το «2 στα 2», ώστε να συντροφεύσει Σλάβια, Σπάρτα και Ζλιν στην κορυφή, έχοντας κάνει μόλις δύο νίκες σε επτά ματς στην έδρα της σε συνέχεια από την περσινή σεζόν.

«Οι παίκτες θα καταλάβουν πως το πρωτάθλημα δεν είναι τόσο εύκολο. Παραδέχομαι πως το ματς δεν πήγε τόσο καλά για μας. Κάναμε ένα χοντρό λάθος και σκόραραν. Τα πρώτα παιχνίδια πάντα είναι δύσκολα. Δεν είχαμε τόσους χώρους, αν και κάναμε ευκαιρίες», τόνισε ο Πάβελ Βρμπα.

Αμφίβολοι οι συνήθως βασικοί πέρυσι, οι στόπερ Χέιντα (21/2), Χάγιεκ (19/1) και ο μεσοεπιθετικός Κολάρ (22/6, 5 αλλ.).

Είχε σχεδόν όλη την επιθετική πρωτοβουλία στην αναμέτρηση με την Κάρβινα εντός έδρας, έκανε μετά το πρώτο δεκάλεπτο φάσεις, αλλά αστοχία και αντίπαλος γκολκίπερ της στέρησαν το γκολ.

Λίγο λιγότερο παραγωγική ήταν στο δεύτερο μέρος, αν και συνέχισε να μην νοιώθει καμία πίεση στα καρέ της. Τελικά, πέντε λεπτά πριν το φινάλε κατάφερε να πάρει δικαίως τη νίκη 1-0 χάρη σε κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ.

«Ευχαριστώ την ομάδα για την απόδοσή της, κράτησε τις τεχνικές οδηγίες μου κατά 90%. Παίζαμε καλή μπάλα, ήμασταν υπομονετικοί και τελικά σκοράραμε. Εχουμε πολλή δουλειά ακόμη, αλλά βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο», σημείωσε ο Ζολτ Χόρνιακ.

Ασύγκριτα ψηλότερα ο πήχης τώρα για τη Σλόβαν στην έδρα της πρωταθλήτριας, κι ενώ πέρυσι έκανε μόλις ένα διπλό στα τελευταία εννέα εκτός έδρας παιχνίδια της. Παράλληλα, δεν έχει νικήσει την Πλζεν τα τελευταία δέκα ματς πρωταθλήματος ανεξαρτήτως έδρας, 0-3-7 σερί.

Μόνο ο μπακ Χιμπς (7/2, 2 αλλ. πέρυσι) αποτελεί αγωνιστικό πονοκέφαλο για τους φιλοξενούμενους, των οποίων η νίκη την περασμένη εβδομάδα ήταν μόλις η δεύτερη στα τελευταία εννέα ματς πρωταθλήματος σε συνέχεια από πέρυσι.