ΟΥΝ. ΚΟΝΣΕΠΣΙΟΝ - ΟΛΙΜΠΙΑ (24/4/19, 01:15) Με το πόδι στο γκάζι καθαρίζει την πρόκριση

ΟΥΝ. ΚΟΝΣΕΠΣΙΟΝ

3 - 3 24-04-19

ΟΛΙΜΠΙΑ

Για τον αγώνα ΟΥΝ. ΚΟΝΣΕΠΣΙΟΝ-ΟΛΙΜΠΙΑ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 12:28 23/04/19

1
2

*** Εστερ Ρόα Ρεβογιέδο (35.000 θ.), Κονσεπσιόν.
*** Διαιτητής: Βιλμάρ Ρολντάν.

Λίγα πράγματα στο Περού, όπου ηττήθηκε 2-0 (31′, 34′) από την Σπόρτινγκ Κριστάλ. Σε ένα 90λεπτο που δεν της πήγε καθόλου καθώς δέχτηκε δύο γκολ σε ένα καθοριστικό τρίλεπτο του α’ μέρους ενώ λίγο πριν πάει στα αποδυτήρια έμεινε και με δέκα παίκτες, κάτι που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της για τη συνέχεια.

Στο εγχώριο πρωτάθλημα την Παρασκευή πραγματοποίησε αλλαγές όμως κατάφερε να κερδίσει οριακά 1-0 την Ντεπόρτες Ικίκε. Οπως και στο προηγούμενο εντός έδρας 1-0 με την Αουνταξ Ιταλιάνο, έτσι και σε αυτό έπιασε μέτρα στάνταρ απόδοσης και επηρεάστηκε πολύ από την απουσία συνοχής. Μετά από ένα διάστημα στην επανάληψη απλά προσπάθησε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς αδιαφορώντας πλήρως για την εικόνα και το θέαμα.

Παρότι έχει παίκτες ποιότητας στο μεσοεπιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της, παρουσιάζει έντονη δυσκολία στο σκοράρισμα με τα τελειώματα όλων να είναι εντελώς βιαστικά και άτσαλα τις τελευταίες βδομάδες.

Ηρεμο. Δεν θα μπορούσε να είναι και διαφορετικό καθώς έχει καλή ομάδα και οι φίλαθλοί της γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ότι όταν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο Λιμπερταδόρες, τότε θα μπορέσει να κάνει και καλύτερες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα αλλά και να πετύχει ορισμένες κολλητές νίκες που θα την βοηθήσουν να τοποθετήσει εαυτόν πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα όπου και ανήκει βάσει ποιότητας.

Ο νεαρός τεχνικός Φρανσίσκο Μποσάν ξεκαθάρισε ότι στόχος της ομάδας του είναι να περάσει στην επόμενη φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες. Κάτι που ουσιαστικά βάζει το πρωτάθλημα σε δεύτερη μοίρα. Χαρακτήρισε την Ολίμπια ως μία από τις καλύτερες ομάδες της ηπείρου και την αναμέτρηση ως μία από τις πιο απαιτητικές που έχει να δώσει η Ουν. Κονσεπσιόν τα τελευταία χρόνια.

Υπογράμμισε μάλιστα ότι η Ολίμπια είναι ήδη 20 παιχνίδια αήττητη και ένα βήμα από την κατάκτηση του εγχώριου πρωταθλήματος στην Παραγουάη. Παράλληλα, ότι την έχει παρακολουθήσει πολλές φορές και οι παίκτες του γνωρίζουν πως να την αντιμετωπίσουν.

Εξέτισε ο δεξιός μπακ Πασέκο ενώ αντίθετα τιμωρημένος είναι ο κεντρικός αμυντικός Μένσια που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι στη Λίμα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μουνιός – Πασέκο, Μαρτίνες, Ρολίν, Βομπορίλ – Καμάργκο, Μπαγιόν – Ματουράνα, Ντοργκέτ, Ορεγιάνα – Ρούμπιο.

Η βασική ενδεκάδα της Κονσεπσιόν πλην του στόπερ Μαρτίνες που αντικαθιστά τον Μένσια. Στο αριστερό άκρο της άμυνας όποτε ο Μποσάν θέλει μεγαλύτερη αμυντική ασφάλεια καταφεύγει στην χρησιμοποίηση του μπακ Βομπορίλ αντί του πιο επιθετικογενούς Κορδέρο.

Πληρέστατη εμφάνιση και πολύ πιο εύκολη εντός έδρας νίκη από όσο υποδεικνύει το 2-1 επί της Γοδόι Κρουζ, πέρασε στην πρώτη θέση του ομίλου και πλέον απομένουν τα τυπικά για να σφραγίσει την πρόκριση, ενώ θέλει να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου για να έχει πλεονέκτημα έδρας στη φάση των «16».

Επιβλητική στο πρώτο μέρος, είχε ρεκόρ τελικών προσπαθειών σε ένα ημίχρονο στη φετινή διοργάνωση, πίεσε από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε στο 19’, συνέχισε να είναι ανώτερη, το 2-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, είχε δοκάρι και πολλές ακόμη φάσεις μετά την ανάπαυλα, ενώ δεν ανησύχησε με τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Στα ουράνια η ψυχολογία της μετά από τη νίκη το Σαββάτου με 3-1 επί της Σέρο Πορτένιο στο σουπερκλάσικο της Παραγουάης, με την επιτυχία αυτή να τη φέρνει πολύ κοντά στην κατάκτηση του Απερτούρα και του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματός της.

Ισορροπημένο και με εκατέρωθεν φάσεις το πρώτο μέρος, ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε στο 21’, αλλά ήταν απρόσεκτη και παραχώρησε πέναλτι στην επόμενη φάση, με την ισοφάριση να έρχεται από την επερχόμενη εκτέλεση, ενώ ήταν τυχερή που δεν υποδείχθηκε και δεύτερο πέναλτι εναντίον της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Απόλυτα ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώθηκε τα μέγιστα με τις αλλαγές του τεχνικού Γκαρνέρο, ήταν πιεστική, έψαξε τη νίκη, πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 75’ και διασφάλισε τους βαθμούς με τέρμα στο 86’.

.

Με την ψυχολογία στα ύψη και με την τεράστια ψυχολογική ώθηση που της δίνει η νίκη κόντρα στη αιώνια αντίπαλό της, ταξίδεψε για τη Χιλή, θέλοντας να επιβεβαιώσει το καλό της μομέντουμ, αναζητώντας μία νίκη που θα της εξασφαλίσει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο κόσμος της είναι εκστασιασμένος μετά από τη νίκη στο ντέρμπι του Σαββάτου, υπάρχουν όνειρα για διεθνή διάκριση και άπαντες στις τάξεις της θέλουν να εξασφαλιστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα η πρόκριση και η πρωτιά εν όψει της συνέχειας της φετινής της περιπέτειας στο Λιμπερταδόρες.

Ο εμβληματικός φορ Σάντα Κρους, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και βιώνει στιγμές δόξας με την ομάδα της καρδιάς του, ανάφερε για το αποψινό ματς «Βρισκόμαστε σε μία πολύ καλή στιγμή και είμαστε γεμάτοι αυτοπεποίθηση ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε άλλο ένα καλό ματς. Το κλάσικο μας άφησε με τεράστια αισιοδοξία για ό, τι αφορά το ματς που θα πάμε να κάνουμε στη Χιλή».

Ο τεχνικός Γκαρνέρο επισήμανε την ανάγκη να διατηρήσει η ομάδα του το επίπεδο που δείχνει στα τελευταία ματς, ενώ τόνισε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συμβιβαστούν οι παίκτες του με το βαθμό και πως θα παίξουν μόνο για τη νίκη.

Πρακτικά πλήρης η αποστολής της, με τον τεχνικό Γκαρνένο να καλεί 21 ποδοσφαιριστές για το αποψινό ματς και δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών που να επηρεάζουν τα πλάνα του Αργεντινού κόουτς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Αγκιλάρ- Οτάλβαρο, Λεγκισαμόν, Αλκαράς, Ολιβέρα- Σίλβα, Ρόχας, Ορτίς- Μεντιέτα- Καμάτσο, Σάντα Κρους.

Δεν πρόκειται να υπάρξουν αλλαγές στις επιλογές του τεχνικού Γκαρνέρο συγκριτικά με το κλάσικο του Σαββάτου κόντρα στη Σέρο Πορτένιο, με τους Σάντα Κρους και Καμάτσο να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο, ο Μεντιέτα θα αγωνιστεί πίσω τους σε δημιουργικό ρόλο, Ρόχας και Ορτίς θα είναι οι ανασταλτικοί χαφ, συνεχίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Ολιβέρα, ενώ καθιερώνεται το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Αλκαράς και Λεγκισαμόν.

Κράτησε απαραβίαστη την εστία της σε 3/4 από τα πιο πρόσφατα εκτός έδρας ματς της στη διοργάνωση.