ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ - ΜΠΑΪ́Α (26/9/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

2 - 0 26-09-21

ΜΠΑΪ́Α

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ-ΜΠΑΪ́Α γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 11:21 26/09/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.

Στο… θάνατο πήρε το αγωνιώδες 1-0 (90+6’) επί της Φορταλέζα. Μόνο εύκολο δεν ήταν. Δεν κατάφερε να επιβληθεί, γλίτωσε δύο σίγουρα γκολ (ένα σε κάθε ημίχρονο), μέτρησε ένα καλό δεκάλεπτο στο τέλος του ημιχρόνου όπου χαράμισε σημαντική ευκαιρία αλλά στο β’ μέρος δεν έδειχνε πως μπορεί να επιτεθεί. Είχε την υπομονή και την εξυπνάδα να αξιοποιήσει μία αφέλεια στην άμυνα της Φορταλέζα για να σκοράρει ακριβώς με την λήξη.

Σταθερά θετικό και με ανοδική ένδειξη το κλίμα της καθώς ολοένα και σκαρφαλώνει στον βαθμολογικό πίνακα. Το πιο σημαντικό, πως έχει αποκτήσει συγκεκριμένη αγωνιστική ταυτότητα, δεν βλέπουμε το γιάμπαλο του α΄γύρου, βρήκε ενδεκάδα και αλλαγές ενώ το πιο σημαντικό όλων ότι σημμάζεψε την άμυνά της όπου πλέον δεν δέχεται εύκολα γκολ. Υπάρχει συσπείρρωση στον κόσμο για τον μοναδικό στόχο που έχει απομείνει στη σεζόν και αυτός δεν είναι άλλος από την έξοδο στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Τιμωρημένοι ο φορμαρισμένος αριστερός μπακ Μοϊζές (12/0, 2 ασίστ) και ο δεξιός μπακ Σαράβια (12/0). Επιστρέφει ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Τάισον (10/1).

Πέταξε ευκαιρία στα σκουπίδια και δεν αξιοποίησε ούτε τις σημαντικές απουσίες, ούτε το ροτέισιον που έκανε η Μπραγκαντίνο στο μεταξύ τους 1-1 (1-0/62’, 1-1/70’). Είχε τον έλεγχο στο α’ μέρος, ασφαλής αμυντικά αλλά μπερδεμένη στο επιθετικό σκέλος. Έδειξε υπομονή στο β’ μέρος, ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με την γκολάρα του Ρονταγιέγκα αλλά μία απροσεξία στην άμυνα έφερε την άμεση ισοφάριση ενώ στο τέλος παραλίγο να έχουμε και δράματα με ανατροπή από το πουθενά.

Ο Νταμπόβε κατάφερε να τρέξει ένα μίνι αήττητο σερί τις τελευταίες αγωνιστικές και να αλλάξει λίγο τον αέρα στα αποδυτήρια. Τουλάχιστον έβαλε φρένο στον κατήφορο που είχε πάρει η ομάδα. Από την άλλη ο κόσμος δεν έμεινε ικανοποιημένος με την ισοπαλία κόντρα στην Μπραγκαντίνο και ήθελαν τη νίκη. Η αλήθεια είναι πως εκείνο το τρίποντο θα βοηθούσε υπερβολικά πολύ στο να κερδίσει εξτρά αυτοπεποίθηση για την συνέχεια του δύσκολου β’ γύρου καθώς ακόμη δεν είναι ήρεμη αναφορικά με την αποφυγή του υποβιβασμού. Υπομονή ζήτησε από τον κόσμο ο γενικός κουμανταδόρος της ομάδας που βρίσκεται έξι μήνες στο τιμόνι και τονίζει πως γίνονται ανακατατάξεις στον σύλλογο και σταδιακά τα αποτελέσματα θα φανούν. Είναι γνωστό πάντως πως ο αγαπητός από τον κόσμο πρόεδρος Μπελιντάνι θέλει πρώτα να μην χρωστά η ομάδα του και μετά όλα τα υπόλοιπα. Από την άλλη οι παίκτες δήλωσαν πως είναι πίσω στους μισθούς τους ή καλύτερα… δεν το δήλωσαν καθώς κάνουν αποχή από τις συνεντεύξεις σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

Εξέτισε ο σημαντικός κεντρικός αμυντικός Κόντι (14/0).