ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ. - ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (26/9/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ.

1 - 1 26-09-21

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Για τον αγώνα ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ.-ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 09:48 26/09/21

1
2

*** Χωρίς θεατές λόγω covid-19.

Το προηγούμενο Σάββατο απέσπασε 1-1 (0-1/7’, 1-1/17’) από την Κορίνθιανς. Από τα καλύτερα α’ ημίχρονα που έχει πραγματοποιήσει φέτος, μπήκε δυναμικά και θα μπορούσε να κερδίζει 2-1 στην ανάπαυλα. Στο β’ μέρος είχε κυρίως δεύτερο ρόλο και διατήρησε στάση αναμονής προκειμένου να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Εβγαλε δύο αξιόλογες αντεπιθέσεις, όμως κυρίως υπέφερε αμυντικά κατά διαστήματα και χρειάστηκε ο γκολκίπερ Καβικιόλι για να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Την Τετάρτη απέσπασε λευκή ισοπαλία από την Σάο Πάουλο. Ασφαλής αμυντικά σχεδόν σε όλο, ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Υπάρχει ικανοποίηση για την αλληλουχία σοβαρών εμφανίσεων που πραγματοποιεί και φυσικά για τα αποτελέσματα που παίρνει. Ο Βάγκνερ Μανσίνι τόνισε πως η ομάδα του έδειξε και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια πως μπορεί στην πράξη να σώσει την κατηγορία και πως για αυτό που πραγματικά αξίζει, η βαθμολογική θέση που κατέχει δεν της αποδίδει και δικαιοσύνη. Γενικότερα επικρατεί συγκρατημένη αισιοδοξία και φιλοδοξία για κάτι ακόμη καλύτερο από μία απλή παραμονή στην κατηγορία.

Αναμένεται πλήρης η αποστολή της.

Πραγματοποίησε πιθανότατα την χειρότερη εμφάνισή της για φέτος στο 0-1 (45+3’) από την Γκρέμιο. Δεν πήγε τίποτα επιθετικά, έμπλεξε σε παιχνίδι νεύρων και συνεχόμενων διακοπών, πίσω στο σκορ ακριβώς με την λήξη του ημιχρόνου. Προσπάθησε στο β’ μέρος, όμως δεν μπορούσε να φτάσει στην αντίπαλη εστία ενώ βαθιά στις καθυστερήσεις γλίτωσε το 0-2 σε χαμένο πέναλτι της Γκρέμιο.

Μεσοβδόμαδα άλλη ιστορία, ανώτερη της Μπαρσελόνα Γκουαγιακίλ, επικράτησε 2-0 (21’, 38’) και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες. Δυνατό α’ μέρος όπου σκόραρε και τα δύο τέρματα, δείχνοντας και άμεση αντίδραση στην ήττα από την Γκρέμιο.

Όπως είχε τονίσει μετά την αναμέτρηση με την Γκρέμιο ο Ρενάτο Γκαούσο, δεν είναι όλα άσχημα ή όλα απόλυτα θετικά μετά από μία ήττα ή μία νίκη αντίστοιχα. Προφανώς και είναι εξαιρετικό το κλίμα καθώς είναι πολύ κοντά στον πρώτο μεγάλο στόχο της σεζόν, να περάσει στον τελικό του Λιμπερταδόρες. Καλό το Μπραζιλεϊράο όμως οι Βραζιλιάνοι οπαδοί θα συγχωρήσουν στους παίκτες και τον Ρενάτο αν κερδίσουν το διεθνές ασήμι και χάσουν κύπελλο και πρωτάθλημα. Καλή εντύπωση του Νταβίντ Λουίζ στην πρώτη εμφάνισή του.

Τιμωρημένος ο εγκεφαλικός στόπερ Ροντρίγκο Κάιο (9/0, 1 ασίστ), τρίτο εκτός ο καταλυτικός μεσοεπιθετικός Αρασκαέτα (10/1, 5 ασίστ) και ο βασικός αριστερός μπακ Φιλίπε Λουίς (16/0, 2 ασίστ), αναμένεται γερό ροτέισιον και έμειναν εκτός ο μπακ Ισλα (10/0, 1 ασίστ), ο γκολκίπερ Ντιέγκο Αλβες (17/0), o Νταβίντ Λουίζ (-), ο κάπτεν/οργανωτής Εβερτον Ριμπέιρο (11/1, 2 ασίστ) και ο Γκαμπιγκόλ (7/6, 1 ασίστ). Δύο βασικοί στην ενδεκάδα σήμερα.