ΤΟΥΡΚΟΥ - ΙΛΒΕΣ (7/7/20, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΤΟΥΡΚΟΥ

0 - 1 07-07-20

ΙΛΒΕΣ

Για τον αγώνα ΤΟΥΡΚΟΥ-ΙΛΒΕΣ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 02:44 07/07/20

1
2

*** Σε όλα τα παιχνίδια επιτρέπονται ως 500 άτομα ανά εξέδρα. Αν σε ένα γήπεδο υπάρχει μία είσοδος, μία εξέδρα, 500 άτομα το ανώτερο. Αν υπάρχουν δύο ξεχωριστές εξέδρες/κτίρια, 1000 άτομα, αν υπάρχουν τρεις, 1500 κ.ο.κ.

Είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν, αλλά έπεσε σε άριστα στημένη άμυνα, αυτή της Σεϊναγιόεν και δε βρήκε το γκολ. Βρέθηκε από νωρίς να χάνει και δεν επανήλθε ποτέ. Εχασε 1-0 δίκαια. Στην εκπνοή, μάλιστα έχασε με δεύτερη κίτρινη και τον υψηλόσωμο σέντερ μπακ Γιούχανι Πικαράινεν.

Προβληματισμένος από την απωλεια Εσπινόσα ο Πικαράινεν: “Ο Έσπι δεν ειναι καλά, δεν ξέρω πότε θα γυρίσει. Εχει κοπεί η χρονιά του στη μέση και τώρα είναι δύσκολο γι αυτόν” σχολιασε ο Πικαράινεν.

Tιμωρημένος ενόψει Ιλβες o βασικός σέντερ μπακ Πικαράινεν. Εκτός αγώνα ο Σιίρτολα (μέσος, νέος) και αμφίβολοι οι Κάρλσον (μέσος, νέος) και Περάαχο (μέσος, 16/0, οι 5 αλλ. πέρσι). Το άσχημο της τελευταίας ώρας είναι πως ο στράικερ Εσπινόσα (25/18, πρώτος σκόρερ πέρσι) επέστρεψε στη λίστα απόντων αιφνιδίως. Εκτός παραμένει και ο σέντερ μπακ Χόλμα (21/1 πέρσι).

Δύο πρόσωπα είχε η Ιλβες στο ματς της πρεμιέρας. Μέτρια με λίγες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, μπαλάρα και λίγα ήταν τα τέσσερα γκολ που έβαλε στην επανάληψη! Εχανε 0-1 στο ημίχρονο, αλλά στο β’ μέρος κατατρόπωσε τη Μάριεχαμν. Τα γκολ οι Αλα-Μίλιμακι (51’), Ζαϊρ (64’), Φοφάνα (66’), Τάμινεν (80’).

“Το ματς της πρεμιέρας κάθε χρόνο είναι ιδιαίτερα αγχωτικό, χαίρομαι που το περάσαμε με επιτυχία” δήλωσε ο Γιάρκο Βις και προσθέτει: “Πάντα θα υπάρχουν λάθη, αλλά πάντα θα υπάρχει και κίνητρο”.

Δεν προλαβαίνει ο μέσος Λάινε (21/1 στη β’ ομάδα πέρσι) αν και δίνεται έτοιμος να προπονηθεί σε φουλ ρυθμό και να παίξει την επόμενη αγωνιστική.