ΟΣΤΑΝΔΗ - ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ (27/4/19, 19:00)

ΟΣΤΑΝΔΗ

2 - 2 27-04-19

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Για τον αγώνα ΟΣΤΑΝΔΗ-ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 08:10 27/04/19

1
2

Με το μυαλό στις διακοπές, στάθηκε τυχερή που έφυγε με το βαθμό (0-0) από την έδρα της Βέστερλο.
Σε παθητικό ρόλο από το ξεκίνημα, απλώς κοιτούσε την αντίπαλο να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες. Η ίδια για 90 λεπτά έβλεπε με το κυάλι την αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

«Δεν υπήρχαμε πουθενά σήμερα, έστω και αν ήταν από τους λίγους αγώνες φέτος που κρατήσαμε το μηδέν. Είναι μυστήριο το πώς δεν χάσαμε τον αγώνα» αφοπλιστικά ειλικρινής για το προηγούμενο ο μέσος Βαντερντρίσε.

Συνεχίζεται η αναζήτηση τεχνικού για τη νέα σεζόν, με τον έναν εκ των υποψηφίων Ντε Μπεκ να βγαίνει από τη λίστα, αφού προτίμησε να παραμείνει στο Λόκερεν.

Νέα απουσία ο βασικός μέσος Βανλερμπέργκε (27/2).
Τέλος η σεζόν για τον πολύτιμο εξτρέμ Κανέσιν (28/6). Τραυματίας ο αμ. χαφ Νκάκα (17/0). Εκτός επιλογών ο αμυντικός Τομάσεβιτς (19/1).

Επιστρεφουν ο μπακ Ντε Μποκ (15/1) και ο μέσος Μαρκέ (7/0).

Με την 3η διαδοχική νίκη στην υποδοχή της Μπίρσχοτ (4-0) έδωσε συνέχεια στην ανάβασή της προς την κορυφή του ομίλου, δείχνοντας ότι δεν έχει εγκαταλείψει τις βλέψεις για το τελευταίο ευρωπαικό εισιτήριο.
Κομβικό σημείο το πέναλτι μέσω VAR στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, της έδωσε το προβάδισμα που δικαιούταν και τη ψυχολογική ώθηση για καλύτερο θέαμα στο β’ μέρος. Σημείωσε ακόμα τρία γκολ (72’, 80’, 85’) πριν δώσει το δικαίωμα για την πρώτη ευκαιρία στην αντίπαλο (90’).

Από τις λίγες ομάδες που έχουν εκδηλώσει εξ’ αρχής ενδιαφέρον να κυνηγήσουν τα μπαράζ και το τελευταίο ευρωπαικό εισιτήριο.

Ο τεχνικός Μαζού τόνισε τη σημασία που έχει η διατήρηση του μηδέν στα μετόπισθεν, αλλά και η θέληση που βγάζουν οι παίκτες του για να κυνηγήσουν μέχρι τέλους την έξοδο στην Ευρώπη.

Τέλος η σεζόν για τον βασικό γκολκίπερ Πενετό (29 συμ.).
Σε 2ο εκτός ο βασικότατος στόπερ Ντεσολέιγ (31/0).
Σταθερά εκτός ο εξτρέμ Γκολιζαντέχ (22/1).

Επιστρέφουν ο βασικός μπακ Νούριο (24/0) και ο βασικός μέσος Ιλαιμαχαρίτρα (28/1).

Οστάνδη

Σαρλερουά

Α' ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 1 - 3 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 0, 1 - 2 2017/2018 3 - 0 2018/2019 2 - 1, 2 - 2 2019/2020 0 - 1 2020/2021 3 - 2 2021/2022 0 - 3 2022/2023 0 - 0