01:27 29-03-24

1
2

*** Συνθετικός χλοοτάπητας.

Εκανε απίστευτο ξεκίνημα στην έδρα της Ντε Γκράαφστσαπ, εξαιρετικό πρώτο 30λεπτο, όπου και προηγήθηκε με 2-0. Ελεγχε απόλυτα το ματς, η Ντε Γκράαφστσαπ το μόνο που είχε ήταν ένα δοκάρι στο 44′ . Στην επανάληψη οπισθοχώρησε και έπαιξε για το αποτέλεσμα, έδειχνε άνετη μέχρι το 88′ όπου και η αντίπαλός της μείωσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι για την ισοφάριση.

Εχει την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, καθώς πήρε το κρίσιμο ματς στην έδρα της νεοφώτιστης Ντε Γκράαφστσαπ. Πέραν του αποτελέσματος, κρατά την πολύ καλή εμφάνιση, αλλά και το ότι επιθετικά βρήκε πατήματα, βρήκε αυτοματισμούς και δημιουργεί ευκαιρίες (είχε θέμα στο ξεκίνημα, μόλις τέσσερα σουτ εντός εστίας στις πρώτες τρεις αγωνιστικές). Μια χαρά είναι οι οκτώ βαθμοί για τους στόχους της. Εως τώρα έχει χάσει μόνο από τον Αγιαξ, όπου λύγισε στο 88′ από το σημείο του πέναλτι.

Ντεμπούτο ως βασικός στο προηγούμενο ο διεθνής Τογκολέζος επιθετικός Μιάπα που ξεπέρασε ένα πρόβλημα τραυματισμού. Σε δεύτερο σερί ματς χωρίς κανένα αγωνιστικό πρόβλημα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ούνερσταλ – Ρούτεν, Ρόσελερ, Πρόμες, Γιάνσεν – Ρούτεν, Ποστ, Σέουντγενς, Σούσιτς – Οπόκου, Μιάπα, Χροτ.

Με την ίδια ενδεκάδα σε δεύτερο, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά φέτος.

Εχει 2 σουτ εντός εστίας μ.ο., 40.1% κατοχή και 66.4% επιτυχημένες πάσες.

Με τη νεοφώτιστη Φορτούνα ξεκίνησε με ιδανικές προϋποθέσεις, μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ανευρη, χωρίς ρυθμό, με πολλά λάθη στην άμυνα, βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο 53′. Ισοφάρισε στο 71′ με τον Κάστανεϊρ που είχε μπει αλλαγή, αλλά δέκα λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο και δεν αντέδρασε. Απίστευτη γκάφα από τον πορτιέρο Φαν Λέιρ (2/0) που αποκτήθηκε στο τέλος των μεταγραφών.

Το καμπανάκι του κινδύνου χτύπησε από νωρίς, τα λέει όλα το ότι βρίσκεται στην ουρά και με απολογισμό μόλις τρεις βαθμούς από ματς με τη νεοφώτιστη Ντε Γκράαφστσαπ. Μίνι αποδοκιμασίες από τον κόσμο στο τελευταίο ματς, προσπάθεια ανασύνταξης από τον τεχνικό Φαν ντερ Χάαχ που ανέλαβε το καλοκαίρι και ανακατεύει συνεχώς την τράπουλα. Χρειάζεται άμεσα αποτέλεσμα, αλλιώς το κλίμα θα γίνει ακόμα πιο βαρύ.

Ακόμα δεν έχει γίνει το ντεμπούτο του επιθετικού χαφ Μούχρεν, αν και είναι έτοιμος για να αγωνιστεί.Θα λείπει καιρός ο αμυντικός Φαν Ανχολτ (φετινό απόκτημα). Αμφίβολος ο δεξιός μπακ Σπορκλέντε (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Φαν Λέιρ – Φερσχέουρεν, Κοχ, Πάλμερ-Μπράουν, Καρολίνα– Κάλι, Νέιλχοτ– Φερνάντες, Ιλιτς, Ρόσεφελ – Τε Φρέντε.

Αλλαγές πάλι στην ενδεκάδα, αλλά και στην άμυνα. Ο 20χρονος Καρολίνα στο αριστερό άκρο θα πραγματοποιήσει ντεμπούτο φέτος. Φανέλα βασικού παίρνει και ο μπαλαδόρος χαφ Ιλιτς.

Εχει 3.8 σουτ εντός εστίας μ.ο., 46.7% κατοχή και 83.8% επιτυχημένες πάσες.