ΧΑΒΡΗ - ΜΠΟΥΡΓΚ (14/8/18, 21:00)

22:14 28-03-24

1
2

*** 1ος γύρος Λιγκ Καπ. Μονοί αγώνες. Απευθείας πέναλτι σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος.

*** Η ομάδα που θα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα υποδεχθεί το νικητή του Σοσό – Μπρεστ.

Μετά από δύο ισοπαλίες πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Αρκετά δύσκολα πέρασε με 1-0 από την ουδέτερη Μποβέ επί του Ερ. Αστέρα χάρη στο πρώτο γκολ του έμπειρου νεοαποκτηθέντα επιθετικού Μπαζίλ.

«Συγκεντρωνόμαστε στο Λιγκ Καπ, δεν έχουμε δικαίωμα να το αγνοήσουμε» λέει ο Τανσό.

Πήρε τα πρώτα του λεπτά φέτος ο κορυφαίος πασέρ της κατηγορίας Φερχάτ (20 ασίστ) που είναι όμως πολύ κοντά στην αποχώρησή του. Για την ώρα όμως είναι παρών και σήμερα προβλέπεται να μπει βασικός στην 11άδα που θα έχει αρκετές αλλαγές σε όλες τις γραμμές. Παραμένει εκτός ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Καντεβέρε (Τζουργκάρντεν).

Ο υποβιβασμός έφερε μεγάλες αλλαγές σε όλα τα επίπεδα. Ξεκίνησε με δύο εντός έδρας παιχνίδια το πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα παραχώρησε στο τελευταίο λεπτό 1-1 στην Κονκαρνό και την Παρασκευή κέρδισε με 1-0 τη νεοφώτιστη Ζαν ντ’ Αρκ. Προηγήθηκε στο α’ μέρος αλλά στη συνέχεια υποχώρησε και απειλήθηκε αρκετά.

Σε 2-3 απουσίες χρέωσε ο Οτ τη μέτρια εμφάνιση, «το θετικό και αυτό που κρατάω είναι ότι βλέπω πολεμιστές στο γήπεδο» τόνισε.

Σχεδόν όλοι οι βασικοί ταξίδεψαν στη Νορμανδία, κάποιοι μακροχρόνιοι απουσιάζουν. Η 11άδα δείχνει να είναι καλή, με τους τρεις βασικούς επιθετικούς παρόντες.