ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΣΤΣΑΠ - ΒΙΛΕΜ (30/9/18, 15:30)

00:12 29-03-24

1
2

Την Τρίτη έπαιξε στην έδρα της ερασιτεχνικής WSB για το κύπελλο, ξόδεψε πολλές δυνάμεις, από το 27′ με παίκτη λιγότερο. 2-2 στην κανονική διάρκεια, 3-3 στην παράταση, πήρε την πρόκριση με 5-3 στα πέναλτι!

Δεν μπορεί να επικαλεστεί τη δικαιολογία των απουσιών στην άμυνα για τη βαριά ήττα στην έδρα της Χέρακλες με 4-0. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο -που η Χέρακλες ήταν νωθρή- ήταν απογοητευτική και χωρίς διάθεση σε όλο το ματς, έχανε με 1-0 στο ημίχρονο. Τα ίδια και χειρότερα στην επανάληψη, καμία αντίδραση, στο 88΄(με το σκορ στο 3-0) έμεινε με δέκα παίκτες.

Από νωρίς στα δύσκολα στο πρωτάθλημα, πυροτέχνημα ήταν η νίκη επί της Φέγενορντ στην πρεμιέρα, ακολούθησαν τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία. Δεν δείχνει ότι έχει καταλάβει που βρίσκεται και καλείται να συνέλθει άμεσα, πριν η κατάσταση γίνει ακόμα πιο δύσκολη.

Τιμωρημένος σε δύο ματς ο επιθετικός Σεράρενς (6/2) και σε ένα ο χαφ Κλάασεν (4/0). Απών ο στόπερ Πάφερτ (4/0) που έχασε τα προηγούμενα δύο.  Πάντα εκτός δράσης ο κεντρικός αμυντικός Λαρς Νίουποορτ (30/2). Εκτός εκ νέου ο γρήγορος εξτρέμ Νάρσινγκ (3/0), γυρίζει ο αμυντικός Σ. Νίουποορτ (5/0) αλλά αναμένεται στον πάγκο αρχικά. Επανέρχεται ο μπακ/χαφ Τουτουαριμά (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Γιούργιους – Αμπένα, Στράαλμαν, Οβόσου, Τουτουαριμά – Μπάκερ, Ολίβιε, Νέιλαντ – Φαν Μίχεμ, Τόμασεν, Ελ Γέμπλι.

Ο Τόμασεν στη γραμμή κρούσης εξαιτίας της τιμωρίας του Σεράρενς, ενώ ο Ολίβιε θα παίξει στα χαφ εξαιτίας της τιμωρίας του Κλάασεν.

Στο no/goal τα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της.

Στο κύπελλο αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Φολεντάμ την Τρίτη και πήρε εν γένει δίκαια την πρόκριση με 2-1, έπαιξε με βασικούς.

Τελείως ροντέο το παιχνίδι στην έδρα της Φορτούνα. Η Βίλεμ έχανε από το 12′ (2-2 το ημίχρονο), στη συνέχεια προηγήθηκε τρεις φορές, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κερδίσει, με τη Φορτούνα να ισοφαρίζει στο 77′. Στο 89′ η Βίλεμ άγγιξε το 5-4.

Ηθελε να τα είχε πάει καλύτερα από άποψης αποτελεσμάτων, αλλά έχει μεγάλα θέματα στην άμυνα. Δεν υπάρχει ανησυχία, πάντως, χτίζει νέα ομάδα και είναι λογικό να χρειάζεται χρόνος για να αφομοιωθούν πλήρως όλες οι αλλαγές. Εχει δεχθεί 12 γκολ στα τελευταία της τρία παιχνίδια.

Εκτός ο βασικός εξτρέμ Οζμπιλίζ (4/0) που έχασε το προηγούμενο. Παραμένει εκτός ο λογιζόμενος βασικός στόπερ Πέτερς που δεν έχει παίξει λεπτό. Επιστρέφει ο Δημήτρης Κολοβός (1/0). Αμφίβολος ο βασικός αριστερός μπακ Παλάσιος (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Βέλενροτερ – Ντανκερλούι, Λιούις, Χέιρκενς, Παλάσιος – Λίονκ, Ακανιάκ, Λίφτινγκ – Κράουξ, Σολ, Αβιντάι.

Αν δεν τα καταφέρει ο Παλάσιος, τότε ο ΜακΓκάρι (2/0) θα πάρει τη θέση του.