ΓΟΥΛΒΣ - ΚΡ. ΠΑΛΑΣ (30/10/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΓΟΥΛΒΣ

2 - 0 30-10-20

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Για τον αγώνα ΓΟΥΛΒΣ-ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ γράφει ο Νίκος Ρεσπέρης Ημερομηνία: 13:26 30/10/20

1
2

Στο παραένα έχασε τη νίκη στο 1-1 με τη Νιούκαστλ. Αργησε – όπως συνήθως- να πάρει μπρος, φλύαρος έλεγχος στο α’. Ζωντανή στο β’, με Χιμένες (21 γκολ και 6 ασίστ από το ξεκίνημα της περσινής σεζόν) μπροστά στο 58’, δεν το τέλειωσε όσο κι αν το επιχείρησε, από φάουλ το 1-1 στο 89’.

«Το λάθος μας είναι πως δεν είμαστε όσο κυνικοί θα έπρεπε σε αρκετά παιχνίδια που βάσει εμφάνισης θα έπρεπε να τα έχουμε σκοτώσει νωρίτερα» παραδέχεται ο Νούνο.

«Προφανώς και προβληματίζομαι από την έλλειψη γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Δουλεύουμε σκληρά για να βελτιώσουμε τις επιδόσεις μας, άλλωστε το πιο δύσκολο πράγματα στο ποδόσφαιρο είναι να σκοράρεις. Στην αρχή προσπαθείς να είσαι οργανωμένος, συμπαγής και να μην δέχεσαι εύκολα γκολ και στη συνέχεια το πώς να σκοράρεις» ανέφερε ο Νούνο.

«Θα ήμουν πολύ πιο προβληματισμένος εάν δεν κάναμε ευκαιρίες. Όμως παράγουμε ευκαιρίες. Πρέπει να έχουμε περισσότερη ποιότητα στα τελειώματά μας και να γίνουμε πιο κυνικοί» συμπλήρωσε ο Πορτογάλος τεχνικός.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, παρότι ο Νούνο ανέφερε ότι θα τσεκαριστούν κάποιοι ποδοσφαιριστές. Από πέρσι έξω με ζημιά ο αριστερός μπακ/χαφ Γιόνι Κάστρο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Πατρίσιο – Μπολί, Κοάντι, Κίλμαν – Σεμέδο, Ντεντόκερ, Μουτίνιο, Σάις – Νέτο – Χιμένες, Ποντένσε.

Δεν αναμένονται αλλαγές από τον Νούνο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο αγωνιστικό πρόβλημα.

Εχει πάρει 10 πόντους στα 6 πρώτα, το καλύτερο ρεκόρ της από το 1979/80.

Από τη στιγμή που επέστρεψε στην Πρέμιερ, το 2018-19 δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο στα 58 από τα 82 της παιχνίδια. Επίσης, δεν έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο και στα πέντε τελευταία της στην κατηγορία.

Νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι με τη Φούλαμ, 2-1. Βοήθησε το γρήγορο γκολ του 8’, από εκεί και πέρα η κλασική Πάλας, πίσω από τη μέση και με το μάτι στην κόντρα, δις γλύτωσε από το δοκάρι, επικίνδυνη όποτε βρήκε χώρο, ουσιαστικά το τέλειωσε με το 2-0 στο 64’ (21/90+5’).

Σε πολύ θετικό μουντ η Πάλας, άλλωστε διατηρεί το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της στην Πρέμιερ Λιγκ (ισοφάρισε αυτό του 2016/17) με δέκα βαθμούς. Αποκάλυψη είναι ο Ολλανδός στόπερ/χαφ Ρίντεβαλντ, ο οποίος ως πέρσι ήταν στα… αζήτητα, φέτος αρπάζει την ευκαιρία από τα μαλλιά και μάλιστα θέτει υποψηφιότητα και για κλήση στην εθνική Ολλανδίας! «Δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη να κληθεί στην εθνική, ιδίως με τον τρόπο που παίζει το τελευταίο διάστημα και με τον τρόπο που έχει αναπτυχθεί ως ποδοσφαιριστής. Εχει βελτιωθεί σημαντικά, δουλεύει σκληρά» είπε ο Χόγκσον.

Αλλωστε, να υπενθυμίσουμε, στην εθνική Ολλανδίας βρίσκεται ο Φρανκ Ντε Μπουρ, ο οποίος ήταν αυτός που τον πήρε στην Κρίσταλ Πάλας το 2017.

Θετικά τα νέα αφού οι στόπερ Κέιχιλ (1/0) και Τόμπκινς (-) ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους, ενώ ο φορ Αγιού (4/0) και ο νεοφερμένος γκολκίπερ Μπούτλαντ (-) συμπλήρωσαν τους χρόνους καραντίνας –είχαν προσβληθεί από covid-19- και θα είναι διαθέσιμοι.

Επέστρεψε στις προπονήσεις ο χαφ ΜακΚάρθι (4/0) και λογικά θα είναι διαθέσιμος.

Κανένα σημαντικό πρόβλημα, εκτός σε πρώτο ο δεξιός μπακ Γουόρντ (5/0) και ο πιτσιρικάς βασικός αριστερός μπακ Μίτσελ (6/0) και 3-4 μακροχρόνιοι. Υπάρχουν ποιοτικές λύσεις για τα μπακ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Γκουάιτα  – Κλάιν, Κουγιατέ , Κέιχιλ, Φαν Αανχολτ -Τάουνσεντ, Ρίντεβαλντ, ΜακΚάρθουρ, Σλουπ – Ζαχά, Μπατσουαγί.

Ο Κλάιν θα παίξει δεξιά στην άμυνα, ο Φαν Αανχολτ ξεπέρασε το σοβαρό του τραυματισμό από την προηγούμενη εβδομάδα και θέτει υποψηφιότητα να κάνει την πρώτη του εμφάνιση φέτος ως βασικός.

ΜακΚάρθουρ και Μιλιβόγεβιτς παίζουν για μια θέση στα χαφ.

Ο Ζαχά έχει σκοράρει 5 γκολ σε 6 ματς, ένα περισσότερο απ’ όσα έβαλε πέρσι σε 38 παιχνίδια!

Δεν έχει νικήσει κανένα από τα 11 παιχνίδια που έπαιξε Παρασκευή στη μεγάλη κατηγορία. Πέντε από τα εννιά παιχνίδια που δέχτηκε φέτος έχουν μπει στο τελευταίο 15λεπτο.

Γουλβς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Κρίσταλ Πάλας

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 2 2019/2020 2 - 0 2020/2021 2 - 0 2021/2022 0 - 2 2022/2023 2 - 0