ΣΠΕΤΣΙΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (22/9/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΣΠΕΤΣΙΑ

2 - 3 22-09-21

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Για τον αγώνα ΣΠΕΤΣΙΑ-ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:17 21/09/21

1
2

***Στο 50% της χωρητικότητας.

Με γκολ του Μπουραμπιά στο 94’ πήρε μεγάλο διπλό επί της Βενέτσια (2-1). Προηγήθηκε στο 13’ με έξοχο σουτ του Μπαστόνι, στο δεύτερο ημίχρονο περιορίστηκε, από στημένη μπάλα ισοφαρίστηκε (59’), ήταν πιο πιθανό το 2-1 (xGoals 0,81-0,48), στο φινάλε στάθηκε τυχερή, φυσικά το γκολ του Μπουραμπιά ήταν και αυτό καταπληκτικό.

Η Σπέτσια με αναπτερωμένο ηθικό περιμένει τη Γιουβέντους, ο Τιάγκο Μότα βέβαια δεν εφησυχάζει από το γεγονός πως η αντίπαλος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση: «Η Γιουβέντους είναι ποιοτική ομάδα, περνά μια δύσκολη περίοδο αλλά εγώ περιμένω την ομάδα που κέρδισε τη Μάλμε και έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με τη Μίλαν. Οι βαθμοί που έχει ασφαλώς και δεν λένε τίποτα για την αξία της, είναι το φαβορί, εμείς θα προσπαθήσουμε να αποδώσουμε στο μέγιστο».

Τέθηκαν νοκ-άουτ ο στόπερ Ερλιτς (3/0) και ο χαφ Κοβαλένκο (3/0). Παραμένουν εκτός μάχης ο εξτρέμ Κόλεϊ (3/0), ο  μεσοεπιθετικός Αγουδέλο (1/0), ο αριστερός μπακ/χαφ Ρέκα (1/0) και ο χαφ Λέο Σένα (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Ζουτ – Αμιάν, Νικολάου, Χριστόφ – Φερέρ, Μπουραμπιά, Σάλα, Μπαστόνι – Σαλσέδο, Μανάι, Γκιάζι.

Μανάι και Αντίστ διεκδικούν θέση στην κορυφή της επίθεσης, ο Σαλσέδο έχει το προβάδισμα έναντι του Βέρντε για τη δεξιά πτέρυγα. Ο Χριστόφ θα αντικαταστήσει τον τραυματία Ερλιτς, ενώ στον άξονα ο Μπουραμπιά μετά το γκολ που πέτυχε με την Βενέτσια αναζητά φανέλα βασικού.

4/5 Over 2,5 στα επίσημα.

Ούτε τώρα, μένει χωρίς νίκη στα πρώτα τέσσερα ματς της χρονιάς (0-2-2) για πρώτη φορά μετά το 1961-62, με το 1-1 με τη Μίλαν είναι κάτω από τη γραμμή. Το γρήγορο γκολ του Μοράτα (4’) έφερε και τον τρόπο παιχνιδιού της πίσω από την μπάλα, είχε πάντως σε δύο κόντρες στο πρώτο μισάωρο την ευκαιρία για το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε μαζικά πίσω, ως το γκολ της ισοφάρισης (76’) δεν είχε απειληθεί, μετά σε δύο περιπτώσεις γλίτωσε το 1-2, έχοντας μείνει από δυνάμεις και ιδέες.

Οριακό το κλίμα στη Γιουβέντους, αυτό είναι αναπόφευκτο καθώς ο Μαξ Αλέγκρι δεν κρύβει τον εκνευρισμό του και τον μεταφέρει και στην ομάδα. Στο φινάλε του αγώνα με τη Μίλαν τα έβαλε με τους παίκτες, η κάμερα τον έπιασε να λέει «και αυτοί θέλουν να παίζουν στη Γιουβέντους», αναφερόμενος προφανώς στους ποδοσφαιριστές, ενώ στις συνεντεύξεις κατόπιν τα έβαλε συγκεκριμένα με τον Φεντερίκο Κιέζα, για τον οποίο είπε πως «πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι βρισκόμαστε στη Γιουβέντους».

Φυσικά το κλίμα και για τον Αλέγκρι είναι άμεσα πολύ βαρύ, ο κόσμος ήταν έξω φρενών βλέποντας τη Γιούβε να παίζει αποκρουστικά στο β’ ημίχρονο για να κρατήσει το 1-0, βέβαια αυτά με τον Αλέγκρι ήταν γνωστά πράγματα και από την προηγούμενη θητεία του. Το χάσταγκ #Allegriout πήρε… φωτιά και ο προπονητής πρέπει άμεσα να παρουσιάσει έργο και φυσικά αποτελέσματα.

Ενόψει Σπέτσια ο Αλέγκρι είπε αναπόφευκτα πως «μόνο η νίκη πρέπει να είναι στο μυαλό μας. Οι παίκτες είναι σε καλή κατάσταση, χρειαζόμαστε μία νίκη για να ξεμπλοκάρουμε ψυχολογικά και να δούμε τα πράγματα διαφορετικά. Πρέπει να αποφύγουμε τα λάθη, με τη Μίλαν στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλά, μια κατάσταση που επαναλαμβάνεται».

Με ίωση τέθηκε νοκ-άουτ ο κάπτεν Κιελίνι (3/0). Από την προετοιμασία εκτός ο χαφ Αρτουρ (-) και ο φορ Κάιο (-), είναι ΟΚ ο Μοράτα (4/2), ξεπέρασε το πρόβλημα από το τελευταίο παιχνίδι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2):Σέσνι – Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντε Σίλιο – Κιέζα, Μπεντανκούρ, Μακ Κένι, Μπερναρντέσκι – Ντιμπάλα, Κεν.

Μοράτα και Κεν διεκδικούν θέση στην επίθεση, ο Κιέζα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, είτε δεξιά αντί του Κουαδράδο, είτε αριστερά αντί του Ραμπιό. Ο Ντε Λιχτ θα πάρει τη θέση του Κιελίνι, συνολικά έξι αλλαγές σε σχέση με τη Μίλαν.

3 διαδοχικά 2-3 γκολ στα επίσημα.

Σπέτσια

Γιουβέντους

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 4 2021/2022 2 - 3 2022/2023 0 - 2