ΡΟΜΑ - ΜΙΛΑΝ (31/10/21, 21:45) Η θέληση της Ρόμα και το πρόγραμμα-φωτιά

Για τον αγώνα ΡΟΜΑ-ΜΙΛΑΝ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:22 30/10/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.

Δύσκολο διπλό στο Κάλιαρι (2-1) με επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μισό δεν συνέβη το παραμικρό, θυμήθηκε να παίξει μετά το 52’ που έμεινε πίσω στο σκορ. Απείλησε με πολλά στημένα και ισοφάρισε στο 71’ με τον Ιμπάνιες. Απειλήθηκε άμεσα με το 2-1 (73’), στο 78’ ο Πελεγκρίνι με εκτέλεση φάουλ έδωσε τη νίκη, δίκαιη στα σημεία.

Η Ρόμα πήρε έστω και δύσκολα τη νίκη επί της Κάλιαρι και επιστρέφει στην έδρα της για το ματς με την πρωτοπόρο Μίλαν. Γνωστή η αδυναμία της Ρόμα τα τελευταία δύο χρόνια να πάρει αποτέλεσμα από μεγάλο αντίπαλο, φέτος έχει ήττες από Λάτσιο και Γιουβέντους και την ισοπαλία με τη Νάπολι. Ο Ζοσέ Μουρίνιο πιστεύει πως «πρέπει πάντα να κερδίζεις, ανεξαρτήτως αντιπάλου. Με τη Νάπολι παίξαμε καλά και διεκδικήσαμε τη νίκη, ωστόσο δεν αλλάζει κάτι, το κίνητρο για τη νίκη θα το έχουμε και με τη Βενέτσια. Με τη Μίλαν μπορεί να μην κερδίσουμε αλλά θα μπούμε στον αγωνιστικό χώρο για τη νίκη».

Και προσέθεσε: «Προσωπικά μου αρέσει να αντιμετωπίζω τους καλύτερους και πιστεύω πως μεταφέρω στους παίκτες μου το κίνητρο για να κερδίσουν τους καλύτερους. Η Μίλαν έχει μια σταθερότητα και ένα ρόστερ που το βελτιώνει σε κάθε μεταγραφική περίοδο, μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο ματς».

Εκτός ο στόπερ Σμόλινγκ (3/0) και ο μπακ/χαφ Σπινατσόλα (-), ο Μουρίνιο άφησε εκ νέου εκτός με τεχνική επιλογή τους χαφ Ντιαβαρά (1/0), Βιγιάρ (-), τον φορ Μαγιοράλ (1/0) και τον μπακ Ρέινολντς (1/0), που δείχνει να μην τους υπολογίζει για τη συνέχεια.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ρούι Πατρίσιο – Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Ιμπάνιες, Βίνια – Κριστάντε, Βερτού – Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Μκχιταριάν – Εϊμπραχαμ.

Ελ Σααράουι και Μκχιταριάν διεκδικούν θέση μεσοεπιθετικά, πιθανό και ο Σομούροντοφ να πάρει τη θέση του Εϊμπραχαμ στην επίθεση, ο Αγγλος δείχνει σε πτωτική πορεία μετά το εξαιρετικό του ξεκίνημα.

Προϊστορία με Μίλαν στο «Ολίμπικο»: 25-31-29. 7/8 τελευταία 2-3 γκολ (εντός-εκτός).

3/4 τελευταία Under 2,5.

Δύο ευκαιρίες έκανε με την Τορίνο, έβαλε τη μία (14’) με τον Ζιρού και νίκησε (1-0). Μετά από 67 χρόνια έκανε ξεκίνημα με 9 νίκες στα πρώτα 10 ματς και είναι στην κορυφή, στο δεύτερο ημίχρονο με την Τορίνο έπαιξε αποκρουστική άμυνα, απειλήθηκε ωστόσο μόνο σε μία περίπτωση, στο 81’, με τον Ταταρουσιάνου να βγάζει το τετ-α-τετ του Σανάμπρια.

Η Μίλαν κέρδισε δύσκολα ένα «βρώμικο» παιχνίδι όπως λένε οι Ιταλοί και μπαίνει σε μια εβδομάδα με αγώνες «φωτιά», ο Στέφανο Πιόλι θα χρειαστεί τις δυνάμεις όλων των παικτών. Μετά τη Ρόμα θα υποδεχτεί την Τετάρτη την Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ και την ερχόμενη Κυριακή υπάρχει το ντέρμπι με την Ιντερ, ασφαλώς θα δοκιμαστούν αρκετά και οι φιλοδοξίες της για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Στέφανο Πιόλι τόνισε ενόψει Ρόμα πως «το ματς κρύβει μεγάλες δυσκολίες, η Ρόμα έχει νοοτροπία και χαρακτήρα, επιθετικά δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τις υπόλοιπες ομάδες και διαθέτει μεγάλο προπονητή που παίρνει από τους παίκτες του το μέγιστο, τακτικά και πνευματικά. Με τη Νάπολι μπορούσε και να κερδίσει, είμαστε προετοιμασμένοι για ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι, σε κάθε του λεπτομέρεια».

Παραμένουν εκτός πλάνων ο βασικός γκολκίπερ Μενιάν (7/-4), ο βασικός επιθετικός Ρέμπιτς (8/1), ο δεξιός μπακ/χαφ Φλορέντσι (5/0), ο εξτρέμ Καστιγέχο (3/0) και ο μεσοεπιθετικός Μεσίας (1/0). Επιστρέφει μετά τον κορονοϊό ο σημαντικός μεσοεπιθετικός Μπραχίμ Ντίαθ (7/3), αποθεραπεύθηκαν ο στόπερ/αρχηγός Ρομανιόλι (6/0) και ο αριστερός μπακ/χαφ Μπαλό-Τουρέ (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ταταρουσιάνου – Καλάμπρια, Τομόρι, Κιάερ, Ερναντέζ – Τονάλι, Κεσί – Σαλεμέικερς, Ντίαθ, Λεάο – Ζλάταν.

Ζλάταν ή Ζιρού για την κορυφή της επίθεσης, πιθανότερος ο Σουηδός, ενώ μεσοεπιθετικά διεκδικούν θέση οι Ντίαθ και Κρούνιτς. Και στον άξονα πλέον ο Πιόλι έχει πολλές λύσεις, όλα πιθανά τα δίδυμα από τους Κεσί, Τονάλι, Μπενασέρ και Μπακαγιόκο.

4/5 τελευταία G/G & Over 2,5.

Ρόμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 0 2014/2015 0 - 0 2015/2016 1 - 1 2016/2017 1 - 0 2017/2018 0 - 2 2018/2019 1 - 1 2019/2020 2 - 1 2020/2021 1 - 2 2021/2022 1 - 2 2022/2023 1 - 1