ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ (30/11/21, 19:30) Η αντίδραση των "βιόλα"
SPECIAL BET

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

3 - 1 30-11-21

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Για τον αγώνα ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 00:34 30/11/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.

Ενα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι στο οποίο «αυτοκτόνησε», με ανατροπή στο τέλος ηττήθηκε με 2-1 από την Εμπολι στο γειτονικό ντέρμπι. Το ματς έγινε κάτω από καταρρακτώδη βροχή και πιο θεαματικό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, με ωραία κόντρα επίθεση προηγήθηκε στο 61’ με τον Βλάχοβιτς. Κατόπιν οπισθοχώρησε, είχε δύο αντεπιθέσεις για να κλείσει το ματς, έπαθε μπλακ-άουτ στο φινάλε, «δωρίζοντας» και τα δύο γκολ, στο 87’ και το 89’.

Στη Φιορεντίνα δεν μπορούν να εξηγήσουν πως έπαθαν το κάζο από την Εμπολι, η ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα ως τα τελευταία λεπτά, δύο απίθανα αμυντικά λάθη έφεραν την ανατροπή. Ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο έκανε λόγο για έλλειψη χαρακτήρα, τονίζοντας πως «το παιχνίδι ουσιαστικά το είχαμε στα χέρια μας, είχαμε τη νίκη δική μας.  Δεν μπορούμε να χάνουμε με αυτόν τον τρόπο, από την ομάδα λείπει διάρκεια σε απόδοση και αποτελέσματα. Κάνουμε ωραία πράγματα αλλά παθαίνουμε μπλακ-άουτ που μας κοστίζουν».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο εναλλακτικός πλέον, χαφ Καστροβίλι (10/0, 5 αλλ.) ενώ κρίθηκε ανέτοιμος για επιστροφή ο βασικός γκολκίπερ Ντραγκόβσκι (5/-8). Παραμένουν νοκ-άουτ ο στόπερ Νάστασιτς (3/0) και ο χαφ Πούλγκαρ (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Τερατσιάνο – Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες, Μπιράγκι – Μποναβεντούρα, Τορέιρα, Ντάνκαν – Σοτίλ, Βλάχοβιτς, Γκονζάλες.

2-3 αλλαγές σε σχέση με το Σάββατο, ο Καστροβίλι αντί του Ντάνκαν, οι Σοτίλ και Γκονζάλες στις πτέρυγες, αντί των Καγεχόν και Σαπονάρα.

Προϊστορία με Σαμπντόρια στο «Φράνκι»: 30-22-10. 6/7 τελευταία 2-3 γκολ.

3/4 τελευταία Over 2,5.

Πειστικό δεύτερο ημίχρονο με τη Βερόνα και καθαρή ανατροπή (3-1). Και με κυνισμό βέβαια σε ματς που δεν είχε πολλές καθαρές φάσεις (xGoals 0,75-0,70), έχανε από το 37’, βοήθησε η γρήγορη ισοφάριση του Καντρέβα (51’), κατόπιν σκόραραν ύστερα από στημένες φάσεις οι Εκνταλ (77’) και Μούρου (90’).

Οι δύο διαδοχικές νίκες έδωσαν ανάσες στη Σαμπντόρια και την απομάκρυνση από την επικίνδυνη ζώνη, φυσικά το υλικό των «μπλουτσερκιάτι» δεν είναι για να μάχεται για την παραμονή. Ο Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια, στο ματς με την Φιορεντίνα: «Προερχόμαστε από δύο νίκες σε παιχνίδια που δεν ήταν εύκολα. Πρέπει να έχουμε ισχυρότερο κίνητρο κόντρα στη Φιορεντίνα, η οποία δεν άξιζε την τελευταία ήττα. Η Φιορεντίνα μετά από αυτό το αποτέλεσμα δίνει μεγάλη βαρύτητα στο παιχνίδι με μας και μας περιμένουν δύσκολες στιγμές».

Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Εκνταλ (11/1). Σταθερά έξω ο βασικός μεσοεπιθετικός Ντάμσγκααρντ (7/0), ο εναλλακτικός δεξιός μπακ Ντεπάολι (5/0, 4 αλλ.) και ο αναπληρωματικός φορ Τορεγκρόσα (7/0, 7 αλλ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Αουντέρο – Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο – Καντρέβα, Θόρσμπι, Αντριέν Σίλβα, Βέρε – Καπούτο, Γκαμπιαντίνι.

Ο Αντριέν Σίλβα θα πάρει τη θέση του τιμωρημένου Εκνταλ, στην επίθεση πιθανό ο Γκαμπιαντίνι να πάρει το πόστο του άσφαιρου φέτος Κουαλιαρέλα.

11/14 Over 2,5 στο πρωτάθλημα.

Φιορεντίνα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Σαμπντόρια

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 2 - 0 2015/2016 1 - 1 2016/2017 1 - 1 2017/2018 1 - 2 2018/2019 3 - 3 2019/2020 2 - 1 2020/2021 1 - 2 2021/2022 3 - 1 2022/2023 5 - 0