ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ - ΟΥΤΡΕΧΤΗ (22/9/21, 19:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

0 - 3 22-09-21

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Για τον αγώνα ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 09:29 22/09/21

1
2

Εως 70% πληρότητα.

Το 1-1 στην έδρα της Σπάρτα κρίνεται απόλυτα δίκαιη μοιρασιά και για τις δύο ομάδες. Σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, ελάχιστα πράγματα στην επανάληψη, η Σπάρτα μπήκε λίγο καλύτερα στην επανάληψη, η Ναϊμέγκεν λίγο καλύτερη προς το τέλος, αλλά νικητής δεν έπρεπε να υπάρξει και δεν υπήρξε.

Το ξεκίνημα της νεοφώτιστης είναι ιδανικό, αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη με αυτά που έχει βγάλει προς τα έξω, μοναδική αρνητική εικόνα ήταν η πρεμιέρα με τον Αγιαξ, αλλά εννοείται δεν είναι ματς που περίμενε κάτι. Παίζει με ψυχολογία, παίζει με πίστη στις δυνατότητές και είναι μια μηχανή που κάθε γρανάζι του λειτουργεί όπως πρέπει. Οκτώ βαθμοί από τα τελευταία της τέσσερα παιχνίδια. «Εννοείται είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτά που δείχνουμε έως τώρα και από τη βαθμολογία, αλλά χρειάζεται προσοχή. Με μια ήττα απέναντι στην Ουτρέχτη η ψυχολογία θα αλλάξει, αλλά όσο παίζουμε καλά, είμαι ήσυχος και μπορούμε να τα βάλουμε με όλους» λέει ο τεχνικός Μέιερ.

Ενοχλήσεις και απών ο χαφ Πρόπερ (5/0), αλλά υπάρχουν λύσεις.

Μακροχρόνια λείπει ο ηγετικός στόπερ Φαν Εϊντεν (27/2) και ένας ακόμα που δεν επηρεάζει.

Παραχώρησε 2-2 στη Βάαλβαϊκ σε ένα ματς που είχε νεύρα και της έλειπε το καθαρό μυαλό. Προηγήθηκε στο 4’, στο 8’ ο πορτιέρο της έπιασε πέναλτι, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που ήθελε. Κενά στην άμυνα και στο ημίχρονο έχανε με 2-1. Ισοφάρισε στο 52’ με πέναλτι του Δουβίκα (είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος), αλλά έως εκεί.

Αντιστροφή κλίματος. Από εκεί που ήταν όλα καλά από τη νίκη επί της Φέγενορντ, ήρθαν τα δύο τελευταία αποτελέσματα για να φανερώσουν ότι δεν έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με πέρυσι. Παραμένει ασταθής, παραμένει με αμυντικά θέματα και φλύαρη στην επίθεση.

Χτύπησε και λείπει ο χαφ Γκούσταφσον (5/3). Αμφίβολος ο βασικός αμυντικός χαφ Τίμπερ (4/0) που έχασε το προηγούμενο. Χτύπησε στην προετοιμασία και μένει εκτός ο βασικός στόπερ Στ. Γιάγκο (24/0) που χάνει τη σεζόν.

Ναϊμέγκεν

Ουτρέχτη

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 2 - 2 2014/2015 - 2015/2016 1 - 0 2016/2017 0 - 3 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 0 - 3 2022/2023 2 - 2