ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ - ΚΑΡΛΑΪΛ (18/8/18, 17:00)

17:25 29-03-24

1
2

Απογοητευτική σε όλο σχεδόν το ματς απέναντι στην Τρανμίρ, ηττήθηκε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13’, με την αντίπαλο της να είναι αυτή που είχε και στην συνέχεια τον έλεγχο του παιχνιδιού. Πιέστηκε και απειλήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις, με την ίδια να δημιουργεί ελάχιστες καλές ευκαιρίες. Το σκορ, πάντως, δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Την Τρίτη στο Λιγκ Καπ παρατάχθηκε με πέντε αλλαγές απέναντι στην Κόλτσεστερ. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα και στο 71’ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στην συνέχεια, όμως, έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού δέχθηκε την ισοφάριση σε δύο λεπτά (79’, 80’). Κατάφερε, πάντως, να πάρει την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

Ικανοποιημένος από τη μεσοβδόμαδη πρόκριση στο Λιγκ Καπ εμφανίστηκε ο Τζόνσον, που ζήτησε από τους παίκτες του να αφήσουν αυτό το παιχνίδι πίσω τους και να επιδιώξουν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Εκτός δράσης για ακόμη ένα παιχνίδι αναμένονται οι μπακ Χάσει και Λονγκ, που λείπουν από το ξεκίνημα της σεζόν.

Έχει κερδίσει μόλις δύο από τα τελευταία 15 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την Καρλάιλ.

Για τρίτη συνεχόμενη σεζόν θα αντιμετωπίσει την Καρλάιλ τη τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετρά μια ισοπαλία και μια ήττα.

Έμεινε στην ισοπαλία με την Νορθάμπτον εντός έδρας. Μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 30’, ενώ λίγο νωρίτερα είχε και δοκάρι. Στην συνέχεια, όμως, η αντίπαλος της έκανε ανατροπή (40’, 62’) για να ισοφαρίσει η ίδια ένα λεπτό αργότερα. Στα λεπτά που απέμεναν και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, αλλά καμία δεν κατάφερε να το πετύχει.

Στο Λιγκ Καπ έκανε πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Μπλάκμπερν με 5-1. Από νωρίς «καθάρισε» το παιχνίδι η αντίπαλος της (2’, 6’, 34’, 40’, 54’). Είχε μειώσει σε 2-1 στο 22’, αλλά τίποτε περισσότερο.

Παρά την βαριά ήττα, ο Σέρινταν δήλωσε ικανοποιημένος από το γεγονός ότι οι παίκτες του το πάλεψαν το παιχνίδι και ότι: «θα μπορούσε άνετα να έχει λήξει με 5-4». Υποστήριξε, επίσης, ότι αν οι ποδοσφαιριστές δείξουν το ίδιο πρόσωπο και απέναντι στην Τσέλτεναμ, μπορούν να πάρουν τη νίκη.

Πλήγμα ο τραυματισμός του μέσου Τζόουνς (2/0) στο μεσοβδόμαδο, που θα λείψει για περίπου έναν μήνα. Μακροχρόνια απών ο μέσος Κένεντι (0/0). Τα δύο προβλήματα, μάλιστα, έχουν κάνει τον Σέρινταν να ψάχνεται για την απόκτηση ενός παίκτη, που θα καλύψει το κενό στην μεσαία γραμμή.

Ο Σέρινταν είναι αήττητος στα 11 παιχνίδια που έχει αντιμετωπίσει την Τσέλτεναμ. Όλα, όμως, βρισκόμενος στον πάγκο άλλων ομάδων.