12:15 29-03-24

1
2

Α’ γύρος: Μπράγκε – Φάλκενμπεργκ 3-4

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Γιόνσεπινγκ εντός (2-0). Ανοιχτό παιχνίδι, κυρίως στο πρώτο μέρος, αμφότερες είχαν από ένα δοκάρι, ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί (49’). Χάρη στον εξαιρετικό τερματοφύλακά της διατήρησε το προβάδισμα, στο 84’ κλείδωσε την νίκη με πέναλτι.

«Η Μπράγκε είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα που δουλεύει σκληρά και ως νεοφώτιστη τα έχει καταφέρει πολύ καλά ως τώρα. Είχαμε ένα δύσκολο ταξίδι στον πρώτο γύρο, αλλά καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Είμαστε πραγματικά προετοιμασμένοι για ακόμη μια δύσκολη αποστολή» σχολίασε ο Έκλουντ.

Πλήρης η αποστολή της.

3/5 under στα πέντε τελευταία εντός.

Μένει από δυνάμεις, γνώρισε τρίτη σερί ήττα στην έδρα της Έργκριτε με το βαρύ 1-4. Δεν μπήκε ποτέ στο χορτάρι, στο ημίχρονο έχανε με 2-0. Στην επανάληψη δέχτηκε άλλα δυο (60’, 86’).

Διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος, αλλά αυτό δεν απασχολεί κανέναν. Άλλωστε είναι ομάδα με λίγο κόσμο ο οποίος μάλιστα δεν είναι και απαιτητικός. Η παραμονή όχι απλά εξασφαλίστηκε από νωρίς, αλλά μπορεί να πλασαριστεί και σε μια αξιόλογη θέση στο πρώτο μισό της βαθμολογίας. Οι τελευταίες ήττες έχουν πληγώσει το ηθικό των ποδοσφαιριστών της.

Τιμωρημένος ο μέσος Γιέρστραντ (22/3) και ο κεντρικός αμυντικός Σέτερστρεμ (22/0), εξέτισε ο χαφ Λουντίν (22/4), άπαντες βασικοί.