ΤΕΡΝΑΝΑ - ΠΑΡΜΑ (22/9/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
GOAL BET

ΤΕΡΝΑΝΑ

3 - 1 22-09-21

ΠΑΡΜΑ

Για τον αγώνα ΤΕΡΝΑΝΑ-ΠΑΡΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:01 21/09/21

1
2

***Στο 50% της χωρητικότητας.
***Παίκτης της Πάρμα (2008/2010) ο Κριστιάνο Λουκαρέλι.

Ελπίζει να ξεμπλοκάρει πνευματικά μετά τον πρώτο βαθμό που πήρε, με το 1-1 στην Μόντσα. Και πολύ περισσότερο με τον τρόπο που ήρθε η ισοπαλία, στο 95’ με γκολ του Καπόνε. Στο πρώτο ημίχρονο ο τρόπος που αμύνθηκε ήταν κωμικός, μετά το γρήγορο 1-0 (6’) επέτρεψε αρκετές κλασικές ευκαιρίες. Οταν στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος οπισθοχώρησε, η Τερνάνα πήρε τον έλεγχο, πίεσε με καλή συνέπεια και στο φινάλε βρήκε την ισοφάριση.

Η Τερνάνα πήρε τον πρώτο βαθμό και ελπίζει να βρει ώθηση για τη συνέχεια, ο Κριστιάνο Λουκαρέλι μετά το ματς με την Μόντσα τόνισε «ότι πήραμε έναν δίκαιο βαθμό, έστω και στο τέλος, αυτό το αποτέλεσμα ελπίζω να μας δώσει ώθηση και να ξεμπλοκάρουμε πνευματικά».

Από την προετοιμασία οι όποιες απουσίες, δεν επηρεάζουν τα πλάνα του Λουκαρέλι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Ιαναρίλι – Μπόμπεν, Σόρενσεν, Καπουάνο – Ντεφέντι, Αγκάτσι, Προϊέτι, Μαρτέλα – Παρτιπίλο, Φαλέτι – Πετινάρι.

Αν νόμιζε ότι θα κάνει περίπατο για την άνοδο, τότε το 1-2 από την Κρεμονέζε θα την κάνει να αναθεωρήσει. Αμυνα… τρόμου στο πρώτο ημίχρονο, από απίθανα λάθη προέκυψαν τα δύο γκολ της Κρεμονέζε (3’, 34’). Ο Μπουφόν έπιασε πέναλτι στο 54’, αποτρέποντας το 0-3, μείωσε στο 69’ με τον Μιχάιλα, η αποβολή του Βάσκες (73’) όταν ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον τεχνικό της Κρεμονέζε Πέκια, «τέλειωσε» το ματς.

Προβληματική η εικόνα της Πάρμα με την Κρεμονέζε, η ομάδα ακόμα δεν επιβεβαιώνει το ότι είναι το πρώτο φαβορί της ανόδου, κάθε άλλο μάλιστα. Εγιναν πολλές μεταγραφές και η ομάδα ακόμα δεν έχει βρει συνοχή, ο Εντσο Μαρέσκα τονίζει πως «είμαστε σε κατάσταση που πρέπει να παίξουμε τρία παιχνίδια σε μία εβδομάδα. Με την Κρεμονέζε αποτύχαμε στην προσέγγιση του αγώνα, δεν πρέπει να συμβεί ξανά αυτό, τα λάθη  στο ξεκίνημα επηρέασαν το υπόλοιπο του παιχνιδιού».

Με τρεις νέες απουσίες, είναι τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Βάσκες (4/1), τέθηκαν νοκ-άουτ ο σημαντικός εξτρέμ Μαν (4/2) και ο δυναμικός χαφ Σκιαταρέλα (4/0). Εκτός σε τρίτο οι στόπερ Οσόριο (2/0), Μπάλογκ (1/0) και ο χαφ Καμαρά (2/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-1-4-1): Μπουφόν – Ντελπράτο, Ντανίλο, Κομπάουτ, Κουλιμπαλί – Σομ – Κορέια, Γιούριτς, Μπρουνέτα, Μιχάιλα – Τουτίνο.

Τερνάνα

Πάρμα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 1 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 3 - 1 2022/2023 1 - 1