ΜΟΝΤΣΑ - ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ (23/10/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΜΟΝΤΣΑ

1 - 0 23-10-21

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Για τον αγώνα ΜΟΝΤΣΑ-ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:00 22/10/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.

Σε δύο ματς με Λέτσε και Πάρμα δεν έκανε καθαρή ευκαιρία, δεν έχει άδικα τη δεύτερη χειρότερη επίθεση. Από την Πάρμα τουλάχιστον απέσπασε το 0-0, φάνηκε να παίζει για την ισοπαλία, με μια ανούσια κατοχή μπάλας. Για φάσεις ούτε λόγος, στο 55’ σώθηκε από το δοκάρι, από το 61’ έπαιξε με δέκα.

Ο Τζιοβάνι Στρόπα ξέρει πως η ομάδα του δεν παίζει καλά, δεν μπορεί καν να δημιουργήσει απειλές για τον αντίπαλο και ενόψει Τσιταντέλα έψαξε άλλοθι στις πολλές απουσίες: «Είμαστε σε κατάσταση συναγερμού από την αρχή της χρονιάς και πρέπει να βρούμε λύσεις στις απουσίες. Θα αλλάξουμε διάταξη στο 4-3-3, είμαι σίγουρος ότι με την Τσιταντέλα θα δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες. Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που δυσκολεύει τους πάντες και πλασάρεται στις πρώτες θέσεις, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι».

Ξανά με πολύ σημαντικά προβλήματα ο Στρόπα. Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μαρόνε (6/0). Τέθηκαν νοκ-άουτ ο πολύτιμος φορ Μότα (7/2) και ο έμπειρος χαφ Σκοτσαρέλα (3/0). Ξανά εκτός ο εναλλακτικός χαφ Μπαριλά (3/0, 3 αλλ.) και από την προετοιμασία ο φορ Φαβίλι και ο γκολκίπερ Λαμάνα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντι Γκρεγκόριο – Ντονάτι, Καλντιρόλα, Πιρόλα, Κάρλος Αουγκούστο – Κολπάνι, Μπαρμπέρις, Ματζιτέλι – Ντ’ Αλεσάντρο, Γκίτκιερ, Τσουρία.

Στη μετριότητα κύλησε το ματς με τη ΣΠΑΛ και το 0-0 ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα, τα ρίσκα που πάρθηκαν ήταν ελάχιστα. Η Τσιταντέλα είχε μια καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν αξιοποίησε τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε. Τίποτα το σπουδαίο βέβαια σε παιχνίδι χαμηλού τέμπο, στο δεύτερο μισό παραχώρησε την υπεροχή στη ΣΠΑΛ, το 0-0 δεν άλλαξε.

Ο Εντοάρντο Γκορίνι στις δηλώσεις του ενόψει Μόντσα τα έβαλε με τους παίκτες του για την εικόνα του β’ ημιχρόνου με τη ΣΠΑΛ: «Το θετικό ήταν πως δεν δεχτήκαμε γκολ αλλά το δεύτερο ημίχρονο δεν μου άρεσε, σαν να επαναπαυθήκαμε σε ένα αργό ρυθμό».

Πέρυσι η Τσιταντέλα απέκλεισε την Μόντσα στον ημιτελικό των πλέι-οφ ανόδου, ο Γκορίνι περιμένει από τους γηπεδούχους θέληση για εκδίκηση: «Πέρυσι τους καταστρέψαμε το όνειρο της ανόδου και περιμένω πως ο Γκαλιάνι θα ντοπάρει ψυχολογικά την ομάδα του με ιδιαίτερο τρόπο, σίγουρα η Μόντσα δεν θα αποτύχει στην προσέγγιση του αγώνα».

Ολο το ρόστερ στη διάθεση του Γκορίνι, αποθεραπεύθηκε ο δεξιός μπακ Ματιόλι (1/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Καστράτι – Κασάντρο, Περτικόνε, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Βίτα, Ντάντζι, Μπράνκα – Αντονούτσι – Οκόνκουο, Μπαλντίνι.

Μόντσα

Τσιταντέλα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 0, 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -