ΠΙΖΑ - ΠΟΡΝΤΕΝΟΝΕ (24/10/21, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΠΙΖΑ

1 - 1 24-10-21

ΠΟΡΝΤΕΝΟΝΕ

Για τον αγώνα ΠΙΖΑ-ΠΟΡΝΤΕΝΟΝΕ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 19:56 23/10/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.

Πρώτη ήττα στη σεζόν, το 2-1 από την Κροτόνε, πλήρωσε το κακό ξεκίνημα (2’ 1-0) και το λάθος του Μαστίνου στο 2-0 του 24’. Ενδιάμεσα ο Ντε Βίτις (10’) έχασε πέναλτι, μετά το δεύτερο γκολ η Πίζα πήρε πλήρως τον έλεγχο και μείωσε στο 45’ με τον Τουρέ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απόλυτης πίεσης αλλά χωρίς καθαρό μυαλό, είχε ευκαιρίες κυρίως από στημένες φάσεις.

Η Πίζα θέλει να επιστρέψει στις νίκες, το ματς με την Πορντενόνε κρύβει πολλούς κινδύνους, σύμφωνα με τον τεχνικό  Λούκα Ντ’ Αντζελο: «Είναι το κλασικό παιχνίδι της Serie B που κρύβει κινδύνους, δεν πρέπει να υπάρξει η παραμικρή υποτίμηση. Η Πορντενόνε άλλαξε προπονητή και ο Τεντίνο ξέρει να δίνει κίνητρο στις ομάδες του. Είναι τελευταία και η κλασική περίπτωση στην οποία όλα πάνε στραβά. Αλλά στο ρόστερ της είναι δέκα παίκτες από την ομάδα που πριν δύο χρόνια παραλίγο να προκριθεί στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου. Κοινώς μέγιστη προσοχή, δεν πρέπει να υποτιμήσουμε την Πορντενόνε».

Σταθερά εκτός ο δεξιός μπακ Μπέρα (1/0) και από την προετοιμασία ο χαφ Σιέγκα (-). Επιστρέφει διαθέσιμος ο χαφ/κάπτεν Γκούχερ (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Νίκολας – Χέρμανσον, Λεβέρμπ, Καράτσιολο, Μπιριντέλι – Τουρέ, Νάγκι, Μαρίν – Σιμπίλι – Λούκα, Κοέν.

Τέλος και ο Μάσιμο Ραστέλι μετά την ήττα με 3-1 από την Τερνάνα, η Πορντενόνε πάει από το κακό στο χειρότερο και δεν υπάρχει επιστροφή, έχει μόλις έναν βαθμό μετά από οκτώ ματς. Με την Τερνάνα βρέθηκε να χάνει 2-0 στο 13’, αντέδρασε μόνο στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου αλλά στο 69’ δέχτηκε τρίτο, μείωσε στο 78’.

Δεύτερη απόλυση προπονητή μετά από μόλις οκτώ παιχνίδια, την ομάδα ανέλαβε ο Μπρούνο Τεντίνο, ήταν στην Πορντενόνε και τη διετία 2015-2017 και είχε δώσει το έναυσμα για την άνοδο της ομάδας στη Serie B.

Πάντως στην ομάδα επικρατεί ένα μπάχαλο, λόγω και των ενεργειών του προέδρου Μάσιμο Λοβίζα.  Στο ημίχρονο του αγώνα με την Τερνάνα «μπούκαρε» στα αποδυτήρια, ζητώντας από τον Ραστέλι να αλλάξει σύστημα. Το παραδέχτηκε ο ίδιος ο Λοβίζα μετά στις δηλώσεις του, τόνισε πως πήρε την απόφαση να τον απολύσει πριν αρχίσει το ματς, όταν είδε την ενδεκάδα σε διάταξη με πέντε στην άμυνα.

Ο Λοβίζα κοινώς… ξεφτίλισε τον Ραστέλι και μετά τόνισε πως όσο θα είναι αυτός στην ομάδα, η Πορντενόνε δεν θα ξαναπαίξει ποτέ με πέντε στην άμυνα. Και μέσα στην εβδομάδα έκανε επιθετικές δηλώσεις κατά του Ραστέλι, οι οποίες και προκάλεσαν την αντίδραση του συνδέσμου προπονητών της Ιταλίας.

Εκτός ο χαφ/κάπτεν Μιζουράκα (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Πέριζαν – Ελ Καουακιμπί, Καμπορέζε, Μπάριζον, Φαλάσκο – Τζαμαρίνι, Πετριτσόνε, Πάζα – Φολορούνσο – Τσατζού, Καμπιάγκι.

Πίζα

Πορντενόνε

ΟΛΑ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 2 - 0 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 1 2022/2023 -
Γ' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 3 - 0 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -