ΤΡΟΜΣΝΤΑΛΕΝ - ΝΕΣΤ ΣΟΤΡΑ (16/6/19, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΤΡΟΜΣΝΤΑΛΕΝ

2 - 2 16-06-19

ΟΓΙΕΓΚΑΡΝΤΕΝ

Για τον αγώνα ΤΡΟΜΣΝΤΑΛΕΝ-ΟΓΙΕΓΚΑΡΝΤΕΝ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 10:13 16/06/19

1
2

Ακόμα ένα παιχνίδι για την Τρομσντάλεν στο οποίο δεν παίζει καλά, δεν είναι όμως τόσο κακή που να δικαιολογείται να χάνει με τέτοια ευκολία εντός έδρας. Την προδίδει η τραγική της άμυνα.  Βρέθηκε να χάνει στις πρώτες δύο φάσεις της Γιερβ 0-2 και παρότι πίεσε, έκανε πολλές φάσεις, μείωσε με τον Κιέβε (65’), στο τέλος ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει και δέχτηκε τρίτο γκολ.

Τετριμμένο, αλλά πραγματικότητα και αξίζει η επανάληψη. Αν βρεθεί τρόπος να μην δεχτεί 2-3-4 γκολ σε ένα ματς η Τρομσντάλεν, θα κερδίσει. Έχει την καλύτερη επίθεση μεταξύ των τελευταίων 5 ομάδων, αλλά με 38 γκολ παθητικό σε 10 ματς δεν πας στην πόλη! Προβληματισμός, όχι όμως και απογοήτευση στο στρατόπεδό της.

Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Αρντζεν (7/0) και θα απουσιάσει από το ματς με τη Νεστ Σότρα. Αποκτήθηκε δανεικός από την Ααλεσουντ ο σέντερ μπακ Κρίστοφερ Χέι, που ήδη παίρνει θέση βασικού έχοντας μια χρονιά στην ομάδα πέρσι με άριστα αποτελέσματα (22/1).

Με οριακά μέτρια εμφάνιση η Νεστ Σότρα γλίτωσε την ήτα στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Στρόμεν πριν τη διακοπή. Είχε βρεθεί να χάνει από το πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά είτε από ατυχία, είτε από ανικανότητα των επιθετικών της δεν σκόραρε νωρίτερα, για να έρθει το φινάλε του ματς, όταν στις καθυστερήσεις (92’) ο Χάγκος που είχε μπει αλλαγή έσωσε τον βαθμό.

Ουδέτερο το κλίμα στη Νεστ Σότρα δεν υπήρχαν φιλοδοξίες για ψηλότερα, αλλά και οι 5 ήττες σε 10 ματς δεν συνιστούν λόγο ικανοποίησης. Ακόμα αναζητά την πρώτη της εκτός έδρας νίκη.

Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το ματς στο βορρά λόγω τιμωρίας ο μέσος Χέστετουν (10/0). Επέστρεψε από την εθνική U20 ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Πέτερσεν.