ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ - ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ (5/12/20, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ

1 - 1 05-12-20

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ

Για τον αγώνα ΣΕΝΤ ΜΙΡΕΝ-ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ γράφει ο Θάνος Σολούκος Ημερομηνία: 07:34 05/12/20

1
2

Σε ημιάγρια κατάσταση η Σεντ Μίρεν! Μετά από 6 σερί ήττες, είναι 7 ματς αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις.

Αποκορύφωμα φυσικά η νίκη-πρόκριση του Σαββάτου (28/11) επί της Αμπερντίν (2-1) για το Λιγκ Καπ. Μία απόλυτα δίκαιη επικράτηση με σκόρερ τους Ντούρμους (4’) και ΜακΓκράφ (88’, γκάφα του κίπερ της Αμπερντίν).

Ο κόουτς Τζιμ Γκόντγουιν έχει αντιστρέψει για τα καλά το κλίμα και η Σεντ Μίρεν έχει μετατραπεί σε πολύ δυσκολοκατάβλητη ομάδα.

«Παραφωνία» η απόφαση (03/12) της Ομοσπονδίας ποδοσφαίρου της Σκωτίας να τιμωρήσει την ομάδα με δύο ήττες στα «χαρτιά». Συγκεκριμένα τα παιχνίδια του Οκτωβρίου (αναβλήθηκαν τότε λόγω Covid-19) κόντρα σε Χάμιλτον και Μάδεργουελ δόθηκαν με 0-3 σκορ στις δύο ομάδες. Ο λόγος απλός. Σύμφωνα με την Ομοσπονδία η Σεντ Μίρεν δεν τήρησε τα πρωτόκολλα υγείας και για αυτό υπήρξε η διασπορά του ιού.

Στα αγωνιστικά άπαντες γνωρίζουν ότι η Αμπερντίν θα θέλει ρεβάνς για τον αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ αλλά περιθώρια δεν υπάρχουν αφού μπορεί το θετικό σερί να είναι μεγάλο, όμως η ομάδα είναι ακόμα προτελευταία.

Μετά από καιρό οι «Άγιοι» θα παραταχθούν πλήρεις κόντρα στην Αμπερντίν.

Επέστρεψε ο αρχηγός στόπερ Σόνεσι (9/0) αλλά και ο μέσος Ερχάχον (8/1) και ο μπακ Μέισον (2/0).

Μία πολύ δύσκολη εβδομάδα πέρασε για την Αμπερντίν. Αρχικά, την Τετάρτη 25/11 σε εξ αναβολής παιχνίδι με την ουραγό Χάμιλτον, έμεινε στο «Χ», παρότι προηγήθηκε (19’ Χέντζες). Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με την Χάμιλτον να κυριαρχεί στο β’ μέρος και τον Ογκμπόε να ισοφαρίζει σε 1-1.

Αποκλεισμός για το Λιγκ Καπ το Σάββατο (28/11) από την Σεντ Μίρεν με 2-1. Οι «Άγιοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και σκόραραν μόλις στο 4’ όμως έστω και κόντρα στην ροή του αγώνα (απόλυτη κυριαρχία Σεντ Μίρεν στο πρώτο ημίχρονο), η Αμπερντίν ισοφάρισε με τον ΜακΓκίν στο 43’. Το β’ ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο αλλά στο 88’ ο γκολκίπερ Λιούις «έπνιξε» ένα αδύναμο σουτ στοιχίζοντας στην Αμπερντίν την δυνατότητα να οδηγήσει το ματς στην παράταση και να διεκδικήσει εκεί την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο κόουτς Ντέρεκ ΜακΊνες θεωρεί πως η ομάδα του αδικήθηκε από την διαιτησία της αναμέτρησης με την Χάμιλτον (25/11) αφού το γκολ του Ογκμπόε ελέγχεται για οφσάιντ.

Όσον αφορά τον αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ άπαντες θέλουν ρεβάνς από την Σεντ Μίρεν στο σημερινό παιχνίδι πρωταθλήματος. Ο ΜακΊνες δεν παρέλειψε να στηρίξει τον γκολκίπερ Λιούις που έφαγε φθηνό γκολ που κόστισε τον αποκλεισμό.

Τρεις επιστροφές και τρεις απουσίες για την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Αμπερντίν.

Ας αρχίσουμε με τα ευχάριστα. Οι μέσοι Φέργκιουσον (12/8), ΜακΚρόρι (11/1) και ο εξτρέμ ΜακΛέναν (9/0), όλοι τους βασικοί, επέστρεψαν στις προπονήσεις αφού οι 14 μέρες απομόνωσης ολοκληρώθηκαν (μετά την έξαρση του Covid-19 στην Εθνική ομάδα Νέων της Σκωτίας). Σε τι κατάσταση θα βρίσκονται και αν θα χρησιμοποιηθούν ως βασικοί από τον μάνατζερ ΜακΊνες είναι άγνωστο πάντως.

Εκτός παραμένουν οι Σκοτ Ράιτ (εξτρέμ, 11/2), Μάρλεϊ Γουότκινς (δανεικός εξτρέμ, 9/2) και Ντίλαν ΜακΓκέουτς (κόφτης, 7/0).

Σεντ Μίρεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Αμπερντίν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ 2013/2014 0 - 1, 1 - 1 2014/2015 0 - 2 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 1 - 2 2019/2020 1 - 0, 0 - 0 2020/2021 1 - 1 2021/2022 3 - 2, 1 - 0 2022/2023 3 - 1