ΜΚ ΝΤΟΝΣ - ΤΣΑΡΛΤΟΝ (14/8/18, 21:45)

18:29 28-03-24

1
2

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, κατάφερε να επικρατήσει της Μπέρι εντός έδρας. Είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα, είχε και δοκάρι, αλλά η αντίπαλος της ισορρόπησε μετά το πρώτο 20λεπτο και είχε και αυτή δοκάρι στο 45’.

Στο δεύτερο μέρος μπήκε ξανά δυνατά, πήρε τον έλεγχο, πίεσε αρκετά και είχε και δεύτερο δοκάρι. Η πίεση της, τελικά, έφερε αποτέλεσμα στο 90’, όπου κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη.

«Φυσικά και στόχος μας είναι να κερδίσουμε το παιχνίδι», δήλωσε ο Τίσντεϊλ ενόψει Τσάρλτον και πρόσθεσε: «Δεν πρέπει, όμως, να ξεχνάμε ότι θα βρούμε απέναντι μας μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας.

Δεν θα παίξει ρόλο μόνο η ομάδα που θα επιλέξω, αλλά και η ισορροπία που θα έχει μεταξύ άμυνας και επίθεσης».

Γνωστές οι απουσίες, αφού ο μέσος ΜακΓκράντλες και ο χαφ Πολέτ αναμένεται να μείνουν για ακόμη ένα παιχνίδι εκτός, όπως και ο επιθετικός Σόου.

Μετρά δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες στην διοργάνωση (από Σαουθάμπτον και Σουόνσι), στις οποίες, μάλιστα, έχει δεχθεί συνολικά δέκα τέρματα.

Πήρε εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό στα ημιτελικά των πλέι οφ και παράλληλα  έκανε σεφτέ, 2-1 (62′, 90’/83′) τη Σριούσμπερι.

Ως μη γενόμενο το α’, αμφότερες λίγες από τη μέση και μπροστά, σπανίως όμως και με δύσκολες καταστάσεις στις περιοχές τους.
Πέρασε ένα διάστημα που αισθάνθηκε πίεση  στο β’, όμως δραπέτευσε υποδειγματικά με το προβάδισμα, δεν το κλείδωσε σε ένα καλό 20λεπτο, έβγαλε όμως τρομερή ενέργεια στο φινάλε.

Χαμόγελα από τον Μπόγιερ, ζήτησε περισσότερη ένταση στο φινάλε των αγώνων ύστερα από την πρεμιέρα και οι παίκτες του την είχαν όντως, παράλληλα εκτιμά πως παρά το λάιτ ρόστερ, τα πρώτα δείγματα είναι ΟΚ.

Στο παραένα πάλι ο κάπτεν/στόπερ Πιρς. Συνεχίζουν έξω οι καλοί χαφ Φόρστερ-Κάσκι, Ριβς, ο ενδεκαδάτος φορ Κλαρκ και ο σταρ εξτρέμ Φοσού. Χωρίς πληθώρα λύσεων και με προβληματάκια, πράγμα που σημαίνει πως εκ των πραγμάτων θα γίνει ανακάτεμα της 11άδας.