ΣΑΝΤΟΣ - ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝ. (30/7/18, 01:00)

19:30 28-03-24

1
2

Με υπηρεσιακό στον πάγκο, καθώς απέλυσε την Τρίτη τον Ζαΐρ Βεντούρα, κράτησε στο 1-1 (0-1/2’, 1-1/33’) την Φλαμένγκο. Παρότι πάγωσε από το πολύ γρήγορο γκολ που δέχτηκε, σταδιακά βρήκε ρυθμό και ανέβασε στροφές με συνέπεια η ισοφάριση να έρθει απόλυτα φυσιολογικά. Μέχρι εκεί ήταν, δεν το έψαξε παραπάνω, στην επανάληψη το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο και ο βαθμός της ισοπαλίας φάνηκε να τις ικανοποιεί αμφότερες.

Ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει το σκηνικό για το ποιος θα είναι ο διάδοχος του Βεντούρα και με την Αμέρικα στον πάγκο πάλι θα κάτσει ο υπηρεσιακός Σουλάπα.

Ο κόσμος πάντως γνωρίζει ότι πρώτος που φταίει για την κατάσταση της ομάδας είναι η διοίκηση και κανένας προπονητής.

Εξέτισε ο κεντρικός αμυντικός Ντέιβιντ Μπραζ (12/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Βαντερλέι – Βίτορ Φεράζ, Ντέιβιντ Μπραζ, Γκουστάβο Ενρίκε, Ντοντό – Αλισον, Ντιέγκο Πιτούκα – Ροντρίγκο, Εντουάρντο Σάσα, Γκαμπριέλ – Μπρούνο Ενρίκε.

Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Αντίλσον Μπαπτίστα, χάρη στο 2-1 (1-0/6′, 2-0/35′, 2-1/89′) επί της Ιντερνασιονάλ.

Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αιφνιδίασε την αντίπαλό της σκοράροντας δύο γκολ μέχρι την ανάπαυλα.

Εκτοτε πήγε σε νορμάλ διαχείριση αποτελέσματος, δεν αγχώθηκε παρά την πίεση και κράτησε σχετικά εύκολα στο τέλος μετά την μείωση πριν τις καθυστερήσεις.

Η νίκη έφερε αισιοδοξία και εν μέρει έδιωξε λίγο την καχυποψία που είχε ο κόσμος για την πρόσληψη του Αντίλσον Μπαπτίστα καθως υπήρχαν ερωτηματικά για τον συγκεκριμένο τεχνικό καθώς ήταν τρία χρόνια ανενεργός και χωρίς δουλειά.

Τιμωρημένοι ο μέσος Λεάντρο Ντονιζέτε (10/0) και ο φορ Ραφαέλ Μόουρα (11/3, 2 ασ.), όπως και ο μεσοεπιθετικός Ουέσλεϊ (8/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ζοάο Ρικάρντο – Αντερλάν, Μεεσίας, Ματέους Φεράζ, Καρλίνιος – Κριστιάν, Ζουνίνιο – Μαρκίνιος, Ρουί, Ζιοβάνι – Αϊλον.