ΝΤΑΛΚΟΥΡΝΤ - ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ (24/5/18, 20:00)

12:03 28-03-24

1
2

Νέα ήττα, αυτήν την φορά στην έδρα της Νόρσεπινγκ (2-4). Η πίεση για τον τεχνικό της αυξάνεται και ήδη ακούγονται ψίθυροι για αντικατάστασή του. Ξεκίνησε ιδανικά, παίρνοντας κεφάλι νωρίς (7’), δέχτηκε δυο τέρματα (34’, 53’), ισοφάρισε άμεσα (59’), ωστόσο δεν άντεξε και λύγισε άλλες δυο φορές (72’, 82’).

Υπάρχει απογοήτευση στις τάξεις της. Ξεκίνησε καλά και έδειξε ότι μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή πορεία. Για την ώρα τα βρίσκει σκούρα και οι πολλές ήττες έχουν επηρεάσει ψυχολογικά την ομάδα.

Τιμωρημένος ο βασικός μπακ Στραντ (8/0, 1 ασίστ).

Αγνοεί την νίκη εδώ και εφτά αγωνιστικές (0-1-6).

6/9 over 2,5 ανεξαρτήτου έδρας.

Την Δευτέρα φιλοξένησε την Γκέτεμποργκ στο ντέρμπι της Δύσης και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Μέτρια καθόλη την διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να απειλήσει, ενώ συχνά η άμυνά της βρισκόταν εκτεθειμένη. Η ισοπαλία διαμορφώθηκε με γκολ στις καθυστερήσεις και με τον τρόπο που ήρθε της δίνει ψυχολογική ώθηση.

Σε πολύ άσχημη κατάσταση βρίσκεται η ομάδα του Μπορός, αφού μετά από οκτώ αγωνιστικές μετρά μόλις μια νίκη (1-2-5), με τον τεχνικό της,Τελίν να βρίσκεται υπό μεγάλη πίεση. Το ισόπαλο αποτέλεσμα με την Γκέτεμποργκ του δίνει παράταση ζωής και η νίκη αποτελεί μονόδρομο.

Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μέσος Γκογιάνι (6/0).

Αγνοεί την νίκη στα τελευταία πέντε (0-3-2).