ΑΛΜΕΡΕ - ΒΑΑΛΒΑΪΚ (28/9/18, 21:00)

02:49 29-03-24

1
2

Την Τρίτη υποδέχθηκε την Ντόρντρεχτ για το κύπελλο. Προηγήθηκε από το 5΄και κράτησε τη νίκη που της χάρισε την πρόκριση έως το τέλος.

Στο πρωτάθλημα πέρασε με 4-1 από την έδρα της Ντεν Μπος, το πήρε πιο εύκολα από ότι θα περίμενε και πολλά κρίθηκαν μόλις στο 9′, όταν και κέρδισε αποβολή, ενώ ευστόχησε και στην εκτέλεση πέναλτι. Η Ντεν Μπος ισοφάρισε στο 18′ και για μεγάλο διάστημα αντιστάθηκε, όλα τέλειωσαν με το 2-1 στο 65′ , στη συνέχεια σημείωσε ακόμα δύο τέρματα.

Πολύ θετικό ξεκίνημα με βάση τις τεράστιες διαφοροποιήσεις (σε ρόστερ και τεχνικό τιμ) σε σχέση με πέρσι, ενώ στο μοναδικό ματς που έχασε (με τη Ρόντα), δικαιούταν αποτέλεσμα. Πέραν των αποτελεσμάτων, η ομάδα δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες σε κάθε παιχνίδι της και προσπαθεί για ωραίο ποδόσφαιρο. Αήττητο τεσσάρων αγώνων και δύο σερί νίκες.

Τραυματίες και μη διαθέσιμοι οι εξτρέμ Χούφρααντ (22/3),  ο πορτιέρο Σμιτς και ο αμυντικός Πουπέ. Δεν είναι ακόμα έτοιμος ο εξτρέμ Μέιερ (4/1) που έλειπε με την Ντεν Μπος. Θα παίξει με την ενδεκάδα που ξεκίνησε ενάντια στην Ντεν Μπος.

Την Τρίτη υποδέχθηκε την Μπρέντα στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι για το κύπελλο. Εβγαλε μέγα πάθος και διάθεση, νίκησε με 2-0 και έδωσε τεράστια χαρά στον κόσμο της με την πρόκριση.

Στο πρωτάθλημα, διέκοψε το σερί των τριών ηττών με το 2-2 εντός απέναντι στους νέους της Αλκμααρ, αλλά δεν ήταν το αποτέλεσμα που ήθελε. Προηγήθηκε μόλις στο 1′ , η Αλκμααρ στο 57΄το γύρισε και χρειάστηκε ένα γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να σώσει το βαθμό.

Η πορεία στο πρωτάθλημα δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αλλά το κλίμα είναι εξαιρετικό χάρη στην τεράστια πρόκριση που πήρε επί της Μπρέντα στο κύπελλο. Πήρε το ματς της σεζόν και πρόσφερε τη μεγαλύτερη χαρά που θα μπορούσε στους οπαδούς.

Πιθανότατα δεν θα είναι διαθέσιμοι οι εξτρέμ Μπιλάτε (6/3), Μάατσεν (4/0) που αντιμετωπίζουν ενοχλήσεις.