ΤΕΛΣΤΑΡ - ΟΣ (28/9/18, 21:00)

12:51 29-03-24

1
2

Την Τρίτη έπαιξε στην έδρα της ερασιτεχνικής ΑFC για το κύπελλο. Αγωνίστηκε με βασικούς, αλλά για άλλη μια σεζόν γνωρίζει ντροπιαστικό αποκλεισμό με 5-0.

Ξεκίνησε πολύ καλά με την Τβέντε στο πρωτάθλημα, προηγήθηκε στο 5′, αλλά γρήγορα (9′) ήρθε το 1-1. Στην επανάληψη ήθελε την ισοπαλία και η Τβέντε την τιμώρησε με γκολ που σημείωσε στο 77′ , ενώ στις καθυστερήσεις ήρθε και τυπικά το τέλος με το 3-1.

Στο πρωτάθλημα δικαιολογούνται οι δύο σερί ήττες, ήταν απέναντι σε δυνατές ομάδες και δεν είχε μεγάλες απαιτήσεις. Ο αποκλεισμός στο κύπελλο είναι ντροπιαστικός, όμως και καλείται να αντιδράσει.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Φαν Χάουζεν (6/1). Χτύπησε και λείπει ο αμυντικός Κόπερσχουκ (5/0). Εξέτισε ο αμυντικός Φαν Χέιρτουμ (5/0, 33/0).

Την Τρίτη έπαιξε με την Ρέινσμπουρχσε εκτός για το κύπελλο, τα βρήκε σκούρα (1-1 κ.α. και παράταση). Πήρε την πρόκριση με 5-4 στα πέναλτι.

Αήττητο τριών αγώνων στο πρωτάθλημα, τα δύο τελευταία τέλειωσαν με 0-0. Εμεινε όρθια απέναντι στη Σπάρτα εντός, σε ένα ματς που δεν είχε κάτι στο πρώτο μέρος. Αντίθετα, η επανάληψη ήταν πολύ πιο διαφορετική, άνοιξε ο ρυθμός, η ΟΣ είχε δοκάρι, αλλά και η Σπάρτα έκανε ευκαιρίες για να σκοράρει.

Αναμφίβολα πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα και ο απολογισμός των 11 βαθμών για μια ομάδα που δεν έχει ιδιαίτερους στόχους τα λέει όλα. Η μοναδική ήττα είναι από την Καμπούρ, σε ένα ματς που θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα.

Αποκόμισαν ενοχλήσεις από το παιχνίδι στο κύπελλο και δίνονται αμφίβολος ο εξτρέμ/1ος σκόρερ Ντόγκαν (6/5) και ο επιθετικός Ράγκναρ (6/0). Μακροχρόνια τραυματίας ο βετεράνος στόπερ Ντε Ρεχτ. Διαθέσιμος ο επιθετικός χαφ Φαν ντερ Μπίζεν (0/0, 16/0) που ήταν μακροχρόνια τραυματίας.