ΡΟΣΤΟΦ - ΣΠΑΡΤΑΚ Μ. (20/7/19, 21:30)

ΡΟΣΤΟΦ

2 - 2 20-07-19

ΣΠΑΡΤΑΚ Μ.

Για τον αγώνα ΡΟΣΤΟΦ-ΣΠΑΡΤΑΚ Μ. γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 13:16 20/07/19

1
2

Με το δεξί και εν πολλοίς σωστά μπήκε στη σεζόν χάρη στο 2-1 (xgoals 0,75-0,61) επί της Ορενμπουργκ εντός έδρας, από την οποία είχε χάσει πέρυσι δις.

Ανοιξε νωρίς το σκορ, στο 11’, κι αφού δεν ισοφαρίστηκε γρήγορα, έδειχνε να έχει τον έλεγχο, σκόραρε με γκολάρα στο 42’ και παρά τη μείωση του 49’ εκείνη έδειχνε πιο πιθανό να φτάσει και σε άλλο γκολ.

«Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μια περίοδος δέκα λεπτών, που δεν ικανοποίησε, το ίδιο και η αρχή του δευτέρου μέρους. Σαν να μην βγήκαμε από τα αποδυτήρια ήταν και τιμωρηθήκαμε γι αυτό. Υπήρχαν στιγμές που παίξαμε καλά, άλλες στιγμές όχι. Η κατάστασή μας δεν είναι ακόμη η καλύτερη», υποστήριξε ο κόουτς Καρπίν.

Και πέρυσι είχε ξεκινήσει με νίκη και μάλιστα είχε φτάσει να κάνει τέσσερις στις πέντε πρώτες αγωνιστικές. Μπροστά της τώρα έχει επικίνδυνο αντίπαλο πριν παίξει δύο κολλητά εκτός έδρας ματς.

Και ιδιαίτερο, αφού παίκτης (1990-94), προπονητής (Απρίλιος 2009-Μάιος 2011, Νοέμβριος 2012-Μάρτιος 2014) της Σπαρτάκ διατέλεσε 0 Καρπίν. Παράλληλα παίκτες της Σπαρτάκ υπήρξαν ο Ερεμένκο, ο Ποπόφ, ο Ζούεφ, ο Πεσιακόφ και ο Προσλιάκοφ.

Αποχωρεί μετά την Σπαρτάκ ο σημαντικός μέσος Γκατσκάν (24/1 πέρυσι), μάλλον για Κρίλια πάει. Δεν έχουν παρατηρηθεί άλλα αγωνιστικά θέματα.

Πέρυσι ο Καρπίν νίκησε την Σπαρτάκ δύο φορές σε ισάριθμα παιχνίδια, έχει άλλη μία ήττα σε ματς πρωταθλήματος εναντίον της.

Είδε κι έπαθε να νικήσει 1-0 (xgoals 0,45-1,58) τη νεοφώτιστη Σότσι εντός έδρας με αμφισβητούμενο γκολ στο 93’ από κόρνερ, το πολύ «Χ» άξιζε.

Λίγα πράγματα στη μία ώρα αγώνα, κυρίως φάσεις δεχόταν και γλίτωσε από καταλογισμό πέναλτι, τότε άρχισε με τις αλλαγές να ξυπνάει, άσκησε μεγαλύτερη πίεση και είχε τύχη.

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπορέσαμε να μπούμε στο ματς, ήταν δύσκολα για μας. Σε κάποιες φάσεις του αγώνα αποτύχαμε. Η αντίπαλος μάς απείλησε, αλλά ο τερματοφύλακας και η άμυνά μας ήταν συγκεντρωμένοι», παραδέχτηκε ο τεχνικός Κονόνοφ.

Μπορεί σε απόδοση να μην έπαιξε και κάτι ιδιαίτερο, αλλά τουλάχιστον κρατάει τη νίκη σε μια πρεμιέρα, που Λοκομοτίβ, Κράσνονταρ και ΤΣΣΚΑ δεν νίκησαν. Οσο εκείνη το κάνει η αυτοπεποίθησή της αυξάνεται και η αμφισβήτηση μειώνεται, αν και ο Κονόνοφ θα κριθεί και από την απόδοση της ομάδας του, κανείς δεν ξεχνά πως όταν προ μηνών πήγε στη Μόσχα υποσχέθηκε καλή μπάλα.

Πρακτικά πλήρης. Ενισχύθηκε με τον εξτρέμ Μιρζόφ, που άνηκε στη σημερινή της αντίπαλο, Ροστόφ και έπαιζε πέρυσι στην Αρσεναλ Τούλα με επιτυχία.

Μία ισοπαλία στα τελευταία εννέα ανεξαρτήτως έδρας με τη Ροστόφ, επτά ήττες. Εχει να πάρει εκεί διπλό πέντε χρόνια, έχει χάσει στις τέσσερις από αυτές τις φορές.

Ροστόφ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σπαρτάκ Μ.

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 1 - 0 2013/2014 0 - 1 2014/2015 2 - 1 2015/2016 2 - 0 2016/2017 3 - 0 2017/2018 2 - 2 2018/2019 2 - 1 2019/2020 2 - 2 2020/2021 2 - 3 2021/2022 3 - 2