ΕΛΣΙΝΚΙ - ΚΟΚΚΟΛΑ KPV (26/5/19, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΕΛΣΙΝΚΙ

3 - 1 26-05-19

ΚΟΚΚΟΛΑ

Για τον αγώνα ΕΛΣΙΝΚΙ-ΚΟΚΚΟΛΑ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 00:25 26/05/19

1
2

Βαριά ήττα 3-0 στο Λάχτι με κάκιστη εμφάνιση παρότι είχε την κατοχή της μπάλας σε συντριπτικά ποσοστά. Κομμένη στα δύο, σπάνια πέρναγε με αξιώσεις και προϋποθέσεις για γκολ στα αντίπαλα καρέ, όσες φορές το πέτυχε οι επιθετικοί της ήταν άστοχοι ή ανίκανοι να σκοράρουν.

H στήριξη στον Λεκόσουο τέλειωσε και μετά την ήττα από τη Λάχτι λύθηκε η συνεργασία. “Χρειαζόμασταν μια αλλαγή, ένα νέο ξεκίνημα γιατί  η παρουσία μας και τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα. Ο Τόνι (σ.σ. ο νέος κόουτς Κόσκελα) είναι που μπορεί να φέρει αλλαγές άμεσα, πιστεύουμε πως μπορεί αν εκπροσωπήσει το κλαμπ στα χρόνια που έρχονται” δήλωσε ο CEO της Ελσίνκι ο Ακι Ριχιλάχτι.

Αντικαταστάτης του Λεκόσουο στον πάγκο ο 36χρονος Τόνι Κόσκελα, πρώην βοηθός στην Ελσίνκι και προπονητής επί διετία στη Ροβανιέμι. Εξέτισε o ακραίος μπακ Ελντερσον Εχιετζίλε (4/1). Πάγια τραυματίας ο εξτρέμ Ρίσκι. Εκτός ο μέσος Ομπιλόρ (6/0) για ακόμα δύο αγωνιστικές, εώ δεν υπολογίζονται απόψε και οι Πέλβας (επιθετικός, 4/1), Μενσά (μεσοεπιθετικός, 5/2), Μπουένο (εξτρέμ, 8/0).

Εσωσε τον βαθμό στο ματς με τη Χέλσινγκφορς 1-1, σε ματς που μπορούσε να έχει χάσει από το ημίχρονο. Ανέβηκε πολύ στην επανάληψη όμως, έκανε φάσεις και δικαιώθηκε. Άρεσε παρά την απογοήτευση από τον αποκλεισμό στο κύπελλο.

“Θα έχει αλλαγές η Ελσίνκι, σίγουρα δεν μας ευνοεί το ότι άλλαξαν πράγματα στον πάγκο και θα έχει άλλη παρουσία στο μεταξύ μας ματς” είπε ο Κόρονεν και τόνισε πως: “Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τις αλλαγές που θα επιχειρήσει ο Κόσκελα, θα επιδιώξει να δώσει ταχύτητα στην ομάδα του σίγουρα”.

Τραυματίστηκε ο Κολομβιανός εξτρέμ Γέσι Μένα Παλάσιος (7/0), ενώ τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται αφού δεν είναι διαθέσιμοι οι Κέιν (μπακ, 5/0), Ιβανόφσκι (επιθετικός, 2/0), Πουτιάινεν (μέσος, 5/0), ενώ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής και ο δανεικός από την Ελσίνκι, ο Μπάνζα (επιθετικός, 8/1).