ΒΙΣΛΑ - ΛΕΓΚΝΙΚΑ (27/7/18, 21:30)

20:06 28-03-24

1
2

Της έλειψε η τύχη αλλά και ένας ικανός επιθετικός για να πάρει τη νίκη στην υποδοχή της Αρκα (0-0). Ανώτερη για 90 λεπτά, άφησε στην άκρη τα οικονομικά προβλήματα, πιέζοντας με ορθόδοξο και ανορθόδοξο τρόπο για το τρίποντο. Εμφανής η απώλεια του περσινού πρώτου σκόρερ (24 γκολ), στράικερ Καρλίτος (Λέγκια), δεν είχε άνθρωπο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Αστόχησε σε πέναλτι (63’) και σε 13 συνολικά ευκαιρίες που δημιούργησε.

“Έμεινα ικανοποιημένος από πολλά πράγματα αλλά όχι από το αποτέλεσμα” σχολίασε μετά την πρεμιέρα ο κόουτς Στόλαρτζικ, ενώ συνέχισε: “Γι’ αυτό το λόγο απέναντι στη Λέγκνικα το πιο σημαντικό για μας είναι η νίκη”. Στάθηκε επίσης στο πρόβλημα αποτελεσματικότητας: “Δουλέψαμε πάνω σε αυτό ολόκληρη την εβδομάδα, αλλά θέλουμε να βελτιώσουμε και την οργάνωση του παιχνιδιού, βάζοντας παραπάνω ταχύτητα”.

Συνεχίζουν εκτός ο πολύτιμος αμυντικός Άρσενιτς (32/3 πέρσι), ο βασικός μέσος Χαλίλοβιτς (24/1 πέρσι) και ο μπακ Πάλσιτς (8/0 πέρσι). Δεν προλαβαίνει ο νεοφερμένος γκολκίπερ Λις (-).

Ιστορικό ντεμπούτο στη μεγάλη κατηγορία με νίκη (1-0) επί της Πογκόν. Με γκολ στις καθυστερήσεις (91’), ανταμείφθηκε για το πάθος που επέδειξε σε ολόκληρο τον αγώνα. Μπήκε με ενθουσιασμό, ισορροπώντας την τεχνική ανωτερότητα της αντιπάλου. Κινδύνεψε περισσότερο στο β’ μέρος, πριν η χρυσή αλλαγή Φορσέλ με εξαιρετικό σουτ της χαρίσει κόντρα στην ροή (91′) το τρίποντο.

«Δεν χρειάζεται να δίνω παραπάνω κίνητρο στους παίκτες μου, καθώς από μόνοι τους τα δίνουν όλα» σχολίασε μετά την ιστορική πρεμιέρα του συλλόγου στη μεγάλη κατηγορία ο τεχνικός Ντούντεκ.
Εύλογος ο ενθουσιασμός της “μικρούλας” Λέγκνικα που ευελπιστεί να έχει την ίδια συνέχεια, μολονότι ξεκινά ως το πρώτο φαβορί για υποβιβασμό.