ΜΟΝΑΡΚΑΣ - ΑΜΕΡΙΚΑ (6/12/19, 04:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΤΛ. ΜΟΡΕΛΙΑ

2 - 0 06-12-19

ΑΜΕΡΙΚΑ

Για τον αγώνα ΑΤΛ. ΜΟΡΕΛΙΑ-ΑΜΕΡΙΚΑ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 15:10 05/12/19

1
2

*** Πρώτος ημιτελικός. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Αν δεν αναδειχθεί νικητής στην κανονική διάρκεια, προκρίνεται η ομάδα με την καλύτερη βαθμολογία στην κανονική περίοδο.

*** Κανονική περίοδος: Αμέρικα – Μονάρκας 1-0 (18/8).

Πήρε δραματική πρόκριση κόντρα στη Λεόν με το εκτός έδρας 2-1 στη ρεβάνς και συνολικό σκορ 5-4. Πιέστηκε παραπάνω και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 52’, αλλά έκανε ανατροπή (67΄, 72’), ενώ στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε (πολύ αυστηρά) από το VAR το 2-2 και στη συνέχεια σώθηκε από το δοκάρι.

Αφησε έξω ένα από τα φαβορί. «Η Μονάρκας δεν παίζει για να κλείσει στόματα, θέλουμε να δούμε μέχρι που μπορούμε να φτάσουμε», λέει ο Πάμπλο Γκέδε, που την έχει αναμορφώσει.

Χωρίς γνωστές απώλειες, ενώ γυρίζει από τιμωρία ο στόπερ Ατσιλιέρ (17/1).

* Φέρνει δέκα σερί G/G, τα 9/10 τελευταία Over 2,5.

* Αλλες τρεις φορές έχουν κοντραριστεί σε Λιγκίγια. Η Μονάρκας προκρίθηκε τις δύο πρώτες (Βεράνο 1997, Κλαουσούρα 2011), η Αμέρικα την τελευταία (Απερτούρα 2012).

Ηρωική πρόκριση κόντρα στην πρωταθλήτρια Τίγκρες, έχοντας χάσει το πρώτο ματς στην έδρα της με 2-1. Στη ρεβάνς έκανε σχεδόν το τέλειο ματς στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε 3-0, πιέστηκε πολύ στο β’ και δέχτηκε τη μείωση με γκολ στο 57’ και το 61’, αλλά έμεινε ψύχραιμη και κλείδωσε με τέταρτο γκολ από πέναλτι στο 81’.

Σαφώς ανέβηκε η ψυχολογία και πλέον νιώθει φαβορί για τον τίτλο. «Μας έτυχε ο πιο δύσκολος αντίπαλος στη Λιγκίγια, αλλά καταφέραμε να περάσουμε», είπε ο Μιγκέλ Ερέρα, καθώς κοντραρίστηκαν οι δύο τελευταίες πρωταθλήτριες και οι ομάδες με τους περισσότερους τελικούς την τελευταία δεκαετία. Από τη μεριά του, ο αμυντικός Βαλντές τόνισε ότι «είμαστε φαβορί για τον τίτλο από το ξεκίνημα του τουρνουά».

Μένει εκτός από το πρώτο ματς λόγω ενοχλήσεων ο εξτρέμ Ιμπάρα (19/3). Παραμένει χλωμός και ο φορ Καστίγιο (7/4), που έλειψε και στα δύο κόντρα στην Τίγκρες, αλλά ακολούθησε την αποστολή.

Ατλ. Μορέλια

ΟΛΑ

Αμέρικα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ Β. ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Α' ΜΕΞΙΚΟΥ 2014/2015 2 - 2 2015/2016 0 - 3 2016/2017 0 - 2 2017/2018 2 - 0 2018/2019 2 - 2 2019/2020 2 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022 - 2022/2023 -