ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ - ΣΑΧΤΙΟΡ ΣΑΛ. (02/8/18, 21:45)

10:35 28-03-24

1
2

*** «ΙΝΕΑ Στάντιον» (43.269 θ.), Πόσναν. Κεκλεισμένων των θυρών.
*** Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Γκενκ (Βέλγιο)
*** Α’ ΜΑΤΣ (Σόλιγκορσκ – Λεχ Πόσναν 1-1): Ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια οι Πολωνοί. Μετά από δικό τους α’ μισό, βρέθηκαν πίσω (53’). Παρά τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις της Σόλιγκορσκ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν το φινάλε (89’). 5 (1) – 13 (5) οι τελικές προσπάθειες.
*** Σε υπερβολικά ζεστά επίπεδα (30 βαθμοί Κελσίου) η θερμοκρασία.

Εφυγε ικανοποιημένη από τη Λευκορωσία τόσο από την εμφάνιση όσο και από το αποτέλεσμα (1-1), με τον τρόπο που αυτό ήρθε (ισοφάριση στο 89’). Πρόσωπο της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του ο νεοφερμένος Πορτογάλος στράικερ Αμαράλ, που μπήκε αλλαγή (70’) και βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.
Την Κυριακή έκανε το 2/2 στις νίκες πρωταθλήματος, επικρατώντας αγχωτικά (2-0) στην υποδοχή της Κρακόβια. Χωρίς αλλαγές στο βασικό σχήμα, έβγαλε κόπωση στην επανάληψη, ωστόσο σκόραρε για 4ο διαδοχικό στα τελευταία λεπτά (88’).

«Βελτιωνόμαστε, αλλά απέχουμε ακόμα από το ιδεατό» σχολίασε μετά το τέλος του α’ αγώνα ο τεχνικός Τζούρτζεβιτς.
Στη συνέντευξη Τύπου ο Σέρβος τεχνικός έδειξε αισιόδοξος: “Δεν θα μπούμε σε υπολογισμούς. Θέλουμε να σκοράρουμε περισσότερα γκολ σε σχέση με τον πρώτο αγώνα”
Απέκτησε χτες τον Ισπανό φορ Ντιόνι (Φουελαμπράντα), χωρίς φυσικά να βρίσκεται σήμερα στις επιλογές.

Σταθερά εκτός ο βασικός δεξιός μπακ Γκούμνι και ο νεαρός επ. χαφ Γιόσβιακ. Δύσκολη η επάνοδος του στόπερ Βουγιαντίνοβιτς (1/0).

Τη σεζόν 2015-16 έφτασε μέχρι τους ομίλους του Γιουρόπα. Πέρσι αποκλείστηκε στον 3ο προκρ. γύρο από την Ουτρέχτη, μένοντας στο 2-2 εντός έδρας (0-0 α’ αγ.).

Στον α’ αγώνα δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους μία πολύτιμη νίκη, με την ισοφάριση (1-1/89’) να δυσκολεύει το έργο της εν όψει της ρεβάνς. Απογοητευμένος από την εξέλιξη της αναμέτρησης ο τεχνικός Τασούεβ: «Επρεπε να είχε λήξει 5 λεπτά νωρίτερα…”.
Την Κυριακή για τους «32» του κυπέλλου συνέτριψε εκτός έδρας (0-11) την αδύναμη Τσιστ (Β’ κατ.), κόβοντας ταχύτητα στο β’ ημίχρονο (0-10/46’). Βρίσκεται στην 4η θέση στο πρωτάθλημα Λευκορωσίας, που έχει διακοπεί μέχρι τις 19/08.

“Στην ρεβάνς θα εκμεταλλευτούμε τις αδυναμίες της Λεχ Πόσναν» δήλωσε πριν την αναχώρηση για την Πολωνία ο Λευκορώσος προπονητής, που στη συνέντευξη Τύπου δεν δίστασε να δηλώσει: “Είμαι σίγουρος οτι θα αποκλείσουμε τη Λεχ Πόσναν”.
Πριν 10 ημέρες ενισχύθηκε με την απόκτηση του διεθνή μέσου Μπαλάνοβιτς (Αμκαρ) που έκανε ντεμπούτο στον α’ αγώνα και πλέον δηλώνει πιο εγκλιματισμένος στο κλαμπ.

Δεν αγωνίστηκαν στον α’ αγώνα και παραμένουν σήμερα εκτός ο Κροάτης φορ Κις (10/1) και ο διεθνής στόπερ Γιανουσκέβιτς (7/1). Χωρίς νέα προβλήματα.

Σημαντικότερη επιτυχία η παρουσία της μέχρι τα πλέι-οφ του Γιουρόπα (2014-15). Εκτός έδρας νίκες επί Ζούλτε Βάρεγκεμ (2-5), Ρούναβικ (0-2), Ντέρι (0-1), Γκλέναβον (1-2) και Κοναχς Κουέι (1-3).