ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (5/11/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

4 - 0 05-11-20

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Για τον αγώνα ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 02:08 05/11/20

1
2

***«Εστάδιο δε λα Θεράμικα» (24.500 θ.), Βίλα-Ρεάλ.
***Δίχως θεατές.
***Διαιτητής: Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Ο Πάκο Αλκάθερ μπήκε αλλαγή στην πρεμιέρα με το σκορ στο 3-3 απέναντι στη Σίβασπορ, την οδήγησε στη νίκη 5-3. Ο Πάκο Αλκάθερ μπήκε αλλαγή στο 75’ απέναντι στην Καραμπάγκ (ήταν 0-0), την οδήγησε στη νίκη με 3-1. Εχει το 2/2 στον όμιλο, παίζει την πρόκρισή της εδώ.

Τη Δευτέρα νίκησε στο ρελαντί με 2-0 τη Βαγιαδολίδ στο πρωτάθλημα, μπορούσε κι άλλα γκολ, ήταν χαλαρή στο δεύτερο μέρος.

«Υπάρχει μεγάλη διαφορά να παίζεις κάθε τέσσερις μέρες, απ’ ότι κάθε τρεις στον τομέα της αποθεραπείας. Επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας ότι σε τρεις μέρες ξαναπαίζουμε πρωτάθλημα, με τη Χετάφε. Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε τη νίκη σε αυτό το παιχνίδι με τη Μακάμπι. Ο Παρέχο μπορεί να μπει στην αποστολή και να πάρει κάποια λεπτά. Θα δούμε αν ο Εστουπινιάν μπορεί να παίξει βασικός ή αλλαγή. Οι Φόιτ, Κοκλέν είναι έξω», είπε ο Εμερι.

Ο βασικός μέσος Παρέχο αποθεραπεύτηκε και ίσως παίξει, παραμένουν εκτός ο στόπερ Φόιτ και ο βασικός μέσος Κοκλέν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ρούγι – Πένια, Φούνες Μόρι, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν – Μπαένα, Ιμπόρα, Τζάουμε Κόστα – Κούμπο, Μπάκα, Τσουκουέζε.

Εκτεταμένο ροτέισιον και πάλι από τον Εμερι, τόσο πολύ που στέλνει τον αριστερό μπακ Τζάουμε Κόστα στα χαφ. Πάου Τόρες ή Αλμπιόλ για μία θέση στην άμυνα.

Εχει σκοράρει και στα έξι φετινά εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις, σε πέντε σερί βάζει δύο ή περισσότερα γκολ.

Τα 5/6 φετινά εντός είναι G/G

Φοβερό ξεκίνημα στον όμιλο, έχει κάνει το 2/2 και από κει που ήταν τέταρτο φαβορί για την πρόκριση, πλέον είναι ακριβώς πίσω από τη Βιγιαρεάλ. Νίκησε σοβαρά και μετρημένα την Κάραμπαγκ, πήρε σπουδαίο διπλό στην Τουρκία κόντρα στη Σίβασπορ, 2-1 (xGoals 1,62-2,23). Καθοριστικό ρόλο έπαιξε το πέναλτι/αποβολή του 68’ (ήταν ήδη πίσω 1-0), ισοφάρισε και βρήκε το γκολ της νίκης στο 74’.

Στο πρωτάθλημα τη Δευτέρα ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Μακάμπι Χάιφα. Βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο πρώτο 10λεπτο, όμως κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει το βαθμό. Πάντως, παραμένει χωρίς νίκη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές (0-3-1). «Την πρώτη μισή ώρα ήμασταν καταστροφή. Στα υπόλοιπα 60 λεπτά ήμασταν καλύτεροι. Πρέπει να βρούμε τρόπο να είμαστε καλοί σ’ όλο το 90λεπτο» είπε ο Δώνης.

Από τις πρώτες αγωνιστικές υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια για τον Δώνη και ουσιαστικά μέχρι στιγμής ο Ελληνας τεχνικός έχει… σωθεί από την ευρωπαϊκή πορεία. Στα εγχώρια δέχεται έντονη κριτική, ιδίως για την επιθετική λειτουργία της ομάδας

Οι παίκτες φαίνεται πάντως ότι βρίσκονται στο πλευρό του Δώνη. «Αλλοι τεχνικοί θα στεκόντουσαν στο δεύτερο μισό και στις αλλαγές που έκαναν και γύρισαν το ματς. Εκείνος στάθηκε σ’ όλο το 90λεπτο και πήρε την ευθύνη» ανέφεραν, όπως και: «Δεν φταίει ο Δώνης που κάναμε τόσα τραγικά λάθη στο πρώτο ημίωρο».

Δεν έχει προκύψει κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα. Επιστρέφουν όσοι πήραν ανάσες τη Δευτέρα, ενώ λογικά ο Δώνης θα επιστρέψει σε σύστημα με τρεις στα στόπερ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (5-3-2): Τένεμπαουμ – Καντίλ, Λουίς Ερνάντεθ, Τίμι, Γένι, Σαμπορίτ – Γκλέιζερ, Κάρζεφ, Γκολάσα – Κοέν, Μπλάκμαν.

Βιγιαρεάλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 0 - 1 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -