ΒΑΚ ΠΕΛΕΤΣ - ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ (26/5/19, 18:00)

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ

2 - 1 26-05-19

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ

Για τον αγώνα ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ-ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ γράφει ο Δημήτρης Καναβαράκης Ημερομηνία: 10:43 26/05/19

1
2

* Με νίκη η ΒΑΚ είναι σίγουρα τρίτη και στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Αν δεν νικήσει χρειάζεται να μη νικήσει και η Αούστρια τη Λίντσερ. Η Στουρμ θέλει νίκη και ήττα της Αούστρια για να βγει τέταρτη και να παίξει στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Απέτυχε να κλειδώσει την τρίτη θέση στη Βιέννη, χάνοντας με 2-0 από την Αούστρια. Κλειστό ματς, με ελάχιστες φάσεις, στο δεύτερο μέρος μειονέκτησε σε δύναμη κι ενέργεια, δεχομένη δύο γκολ σε 12 λεπτά (55’ – 67’) μολονότι ενδιάμεσα η αντίπαλος έμεινε με 10 παίκτες. Χάρη στην ήττα της Στουρμ πάντως εξασφάλισε μια θέση στην τετράδα και στη χειρότερη στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Ιδιαίτερα ενοχλημένος εμφανίστηκε ο τεχνικός Κρίστιαν Ίλτσερ με την επιλογή της Λίντσερ να δώσει φιλικό στο Λονδίνο με την Αρσεναλ τρεις μέρες πριν από τη διεξαγωγή της τελευταίας αγωνιστικής.

«Πάνε για… ψυχαγωγία στο Λονδίνο πριν από την τελευταία αγωνιστική. Σας διαβεβαιώ ότι η Αούστρια θα νικήσει στο Πάσινγκ. Πρέπει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο απέναντι στη Στουρμ για να βγούμε τρίτοι», είπε πικρόχολα ο προπονητής που φέρεται ως βασικός υποψήφιος για να αναλάβει σε λίγο καιρό την Αούστρια!

Τιμωρημένος ο στόπερ Ρίνιτς (20/1).

Απέτυχε να πάρει έστω το βαθμό στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Ζάλτσμπουργκ (1-2), έχασε οριστικά την τρίτη θέση και θα δώσει μάχη με την Αούστρια για την αποφυγή των πλέι-οφ για έξοδο στην Ευρώπη. Δεν έπαιξε άσχημα, κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια, αλλά απέτυχε να ισοφαρίσει δεύτερη φορά, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μας με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, γλίτωσε το γκολ και σε δύο δοκάρια της αντιπάλου.

«Είμαι αισιόδοξος, πιστεύω ακόμα ότι η κατάκτηση της τέταρτης θέσης είναι εφικτή», είπε ο τεχνικός Μένλιχ και πρόσθεσε: «Πρέπει βέβαια να είμαστε συγκεντρωμένοι για 90 και πλέον λεπτά και να αμυνθούμε πολύ καλά».

Η Στουρμ έκανε πέντε ήττες στα πλέι-οφ σε ισάριθμα ματς εντός έδρας (!), εκτός όμως έχει ηττηθεί μόνο από τη Ζάλτσμπουργκ στα οχτώ πιο πρόσφατα (4-3-1).

Κομπλέ η αποστολή.

Βόλφσμπεργκερ

Στουρμ Γκρατς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΑΥΣΤΡΙΑΣ 2013/2014 0 - 1, 2 - 1 2014/2015 1 - 0, 0 - 2 2015/2016 0 - 0, 0 - 2 2016/2017 1 - 0, 0 - 4 2017/2018 2 - 1, 0 - 2 2018/2019 1 - 1, 2 - 1 2019/2020 0 - 1, 2 - 0 2020/2021 0 - 0, 1 - 3 2021/2022 1 - 4, 0 - 2 2022/2023 1 - 1