ΑΧΜΑΤ

Για τον αγώνα ΖΕΝΙΤ-ΑΧΜΑΤ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 09:51 17/08/19

1
2

Δικαίως πέρασε νικηφόρα 2-0 (xgoals 1,81-0,87) από την έδρα της Ντιναμό. Ανοιξε νωρίς το σκορ (9’) και παρότι είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες για γκολ, 9-8, εκείνη ήταν πιο επικίνδυνη προς την αντίπαλη εστία, με δοκάρι, για να πετύχει το δεύτερο και καθησυχαστικό για τη νίκη της, τέρμα στο 88’.

Αναγνώρισε τη δυσκολία της αναμέτρησης στη Μόσχα ο κόουτς Σέμακ, δείχνοντας τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου, αν και φάνηκε ευχαριστημένος από τη δημιουργία ευκαιριών. Όπως και να χει, η πρωταθλήτρια συνεχίζει από κει που σταμάτησε και πέρυσι και με την έναρξη του Τσάμπιονς Λιγκ σε λίγες εβδομάδες της δίνεται η δυνατότητα να πατήσει γκάζι έναντι των ανταγωνιστριών της.

Δεν αναμένεται να προλάβει ο βασικός μέχρι τώρα φορ Ντριούσι (5/0), αμφίβολος ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ Μάλκομ (2/0, αμφότερες ως αλλαγή).

Μετριότατη εμφάνιση κόντρα στην Σπαρτάκ έκανε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου από κόρνερ της έγινε αντίπαλη αντεπίθεση για το 0-1 στο 32’ και από «πούλημα» μπάλας στην περιοχή της το 0-2 στο 44’.

Προσπάθησε να απειλήσει στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά το τρίτο γκολ στο 70’ την «καθάρισε», απλώς μείωσε για την εντός έδρας ήττα 3-1 (xgoals 1,01-0,80) με κόρνερ στο 75’, δύο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες.

Από την αναμέτρηση της περασμένης εβδομάδας της έμεινε το γεγονός πως τα λάθη κόντρα στις ποιοτικές ομάδες πληρώνονται οι φωνές για τη διαιτησία. Δεν ξέρουμε πόσο θα τη βοηθήσει το δεύτερο, αλλά το πρώτο πρέπει να το λάβει υπόψη της, αφού ακολουθούν δύο κολλητά ζόρικα ματς με Ζενίτ και ΤΣΣΚΑ.

Πάντως υπάρχει μια ανησυχία για το γεγονός πως όλα τα γκολ που έχει σημειώσει ως τώρα δεν έχουν έρθει από οργανωμένο παιχνίδι, «για να παίξεις έτσι χρειάζεται παίκτες καλού επιπέδου. Οι δικοί μας τα δίνουν όλα. Ξέρουμε πως είναι καλύτερα για μας η αντίπαλος να κάνει παιχνίδι, ενώ δυστυχώς δεν έχουμε και καθαρόαιμο στράικερ», σχολίασε ο τεχνικός Ραχίμοφ.

Τιμωρημένος είναι ο βασικός φορ Εμπένγκε (5/1, 1 αλλ.), εκτός παραμένει ο σημαντικός ακραίος μεσοεπιθετικός, Ραβανέλι (17/4 πέρυσι).

Ζενίτ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Αχμάτ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 0 - 2 2013/2014 2 - 0 2014/2015 1 - 3 2015/2016 3 - 0 2016/2017 0 - 1 2017/2018 4 - 0 2018/2019 1 - 0 2019/2020 0 - 0 2020/2021 4 - 0 2021/2022 3 - 1