03:39 29-03-24

1
2

Α’ γύρος: ΑΪΚ – Ντάλκουρντ 2-0

Παρά την κακή εμφάνιση με την Τρέλεμποργκ εκτός, κατάφερε να κλέψει την νίκη και να κάνει μεγάλο βήμα για την παραμονή της. Μονίμως σε δεύτερο ρόλο, γλύτωσε σε πολλές φάσεις από την παραβίαση της εστίας της και τιμώρησε την αντίπαλό της στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν τα παρατάει με τίποτα. Παρά τα πολλά εσωτερικά προβλήματα παλεύει με νύχια και με δόντια να κρατηθεί στην κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Δεν αναφέρονται προβλήματα.

4/5 under στα πέντε τελευταία ανεξαρτήτου έδρας.

Την Πέμπτη φιλοξενήθηκε από την Γκέτεμποργκ, την οποία υποχρέωσε σε ήττα με 2-0. Ανώτερη αγωνιστικά σε όλο το παιχνίδι, δεν κινδύνευσε ποτέ και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (24′, 89′) έφτασε στην δεύτερη σερί νίκη χωρίς κόπο.

Διανύει την καλύτερη περίοδο της τελευταίας δεκαετίας. Το γεγονός ότι πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού, το ότι ήδη βρίσκεται στο +5 από τον δεύτερο και το ότι κέρδισε μέσα σε λίγες μέρες Χάμαρμπι και Γκέτεμποργκ, της τονώνουν τρομερά την αυτοπεποίθηση και κάνουν το κλίμα στις τάξεις της γιορτινό.