ΝΑΣ. ΠΟΤΟΣΙ - ΜΠΟΛΙΒΑΡ (12/8/18, 22:00)

06:56 29-03-24

1
2

Ούτε εκείνη κατάφερε να βάλει φρένο στην ευχάριστη έκπληξη Ρόγιαλ Πάρι εκτός. Μάλιστα έφυγε με μεγάλο σκορ, αφού βρέθηκε να χάνει με 3-0, μείωσε σε 3-1, ωστόσο δέχτηκε ακόμα δυο γκολ για το ντροπιαστικό 5-1.

«Εχουμε φτιάξει μια ομάδα για να κάνει πρωταθλητισμό ή τουλάχιστον να τερματίσει σε μια θέση που θα της δώσει το εισιτήριο για μια διεθνή διοργάνωση. Πιστεύω θα εκπληρώσουμε τον στόχο μας, η Νασιονάλ θα λειτουργήσει όπως πρέπει από το ερχόμενο παιχνίδι» δήλωσε ο γενικός διευθυντής Καρεάγα.

Επιστρέφει ο μέσος Σαλασάρ (17/2) που θα πάρει τη θέση του Παραγουανού Πανιάγουα (16/3) ο οποίος αντιμετωπίζει μικροενχολήσεις. Αμφίβολος ο αριστερός μπακ Αλάκα (16/1) που έφυγε τραυματίας από το προηγούμενο.

Πολύ καλή εμφάνιση και δίκαια νίκη με 3-1 στην έδρα της Σούκρε, με αυτή την εικόνα δεν άξιζε άλλο αποτέλεσμα πέρα από το τρίποντο. Μπήκε δυναμικά από τα πρώτα λεπτά, εκπληκτική στο α’ μέρος, αλλά βρήκε μπροστά της έναν καλό και κάπως τυχερό γκολκίπερ, ενώ αστόχησε μέχρι και σε κενό τέρμα. Εν τέλει στο β’ μέρος έγινε πιο ομαδική και με μπροστάρη τον φορ Ρικέλμε έφτασε στο 2-0 (49’,54’), έβαλε μόνη της στο ματς και πάλι τη Σούκρε με αυτογκόλ (85’), ωστόσο στις καθυστερήσεις τελείωσε το ματς.

«Γνωρίζουμε πως η Νασιονάλ είναι μια πολύ δύσκολος αντίπαλος, αλλά θα είμαστε αρκετά προσεκτικοί ενώ έχουμε προετοιμαστεί και κατάλληλα. Η Μπολίβαρ οφείλει να βρεθεί στη θέση που αξίζει, σιγά-σιγά ανακτούμε το χαμένο έδαφος ώστε να παλέψουμε για τον τίτλο» δήλωσε ο φορ Ρικέλμε.

Συνεχίζουν τραυματίες ο στόπερ Ράλδες (13/0), ο μπακ Φλόρες (16/1), ο στόπερ Εγκουίνο (8/0) και ο στόπερ Πριέτο (8/0). Αν και ο γκολκίπερ Λαφόρια (5/0) αντιμετώπισε έναν μικροτραυματισμό, δείχνει να προλαβαίνει κανονικά το ματς, ενώ την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του μέσου Χουστινιάνο (20/1) ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το προηγούμενο.