ΣΑΜΡΟΚ - ΜΠΟΕΜΙΑΝ (23/4/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΜΡΟΚ

2 - 1 23-04-21

ΜΠΟΕΜΙΑΝ

Για τον αγώνα ΣΑΜΡΟΚ-ΜΠΟΕΜΙΑΝ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 05:31 23/04/21

1
2

*** Το ιρλανδικό κλασικό ντέρμπι.
*** Χωρίς θεατές.

Αναπτύσσει …παράδοση η Σάμροκ που έχει σκοράρει πολλά γκολ λυτρωτικά στα τελευταία λεπτά των αγώνων της. Αυτό το λες και ρίσκο, αν δεν της κάτσει η φάση ή το γκολ η γέλα καραδοκεί. Τελευταίο θύμα της μενταλιτέ των τελευταίων λεπτών η Ντρόχεντα. Σε ένα ματς που δεν ξεπέρασε τη μετριότητα και είδε την γκέλα… κατάματα. Το λυτρωτικό γκολ ο ως πέρσι άσος της Μποέμιαν, ο Μαντρόιου.

“Προφανώς και είμαστε ικανοποιημένοι που σκοράραμε και κερδίσαμε” λεει ο Μπράντλεϊ και τονίζει: “Ο χρόνος που πετυχαίνουμε θα γκολ και νικάμε δείχνει το επίπεδο και το ηθικό της ομάδας. Δε σταματάμε να πιστεύουμε λεπτό στην νίκη αυτό είναι πολύ σημαντικό. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με την εξέλιξη αυτή, όσο περνάει ο καιρός θα βελτιωνόμαστε αλλά είμαι ευτυχής με την αγωνιστική μας εικόνα την δεδομένη στιγμή”.

Εκτός ο μέσος Φαρούτζια και οι μπακ Τζόι Ο’Μπράιεν (1/0) και Σον Κάβανο (5/0).

Η Μποέμιαν προχώρησε σε ευρύτατες αλλαγές στο ρόστερ της κι ακόμα ψάχνει τα πατήματά της. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα έκανε δύο διπλά και αναθάρρησαν άπαντες, αλλά ήρθε η ήττα 1-3 της Τρίτης και τους προσγείωσε εκ νέου. Κακή εμφάνιση και παραμονή μακριά (-4) από την τετράδα.

Το ότι ο Λονγκ περιβάλλεται από ακράδαντη εμπιστοσύνη δεν συζητιέται. Εχει πολλή δουλειά να κάνει πάντως, αφού οι αλλαγές έχουν κλονίσει στον κορμό της ομάδας που έφτιαξε την προηγούμενη διετία. Ουδέτερο το κλίμα και χαμηλοί τόνοι ενόψει ντέρμπι.

Νέα προβλήματα δεν έχουν ανακύψει και έτσι η Μποέμιαν θα πάει στο ντέρμπι ουσιαστικά πλήρης. Μόλις αμφιβολίες αυτές για την συμμετοχή του μπακ Λάιονς (3/0) και των χαφ Ερί (1/0) και Μάλον.

Σάμροκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Μποέμιαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ 2014 0 - 0 2015 1 - 1, 0 - 0 2016 3 - 1 2017 1 - 2, 2 - 1 2018 0 - 1, 1 - 2 2019 0 - 1, 1 - 0 2020 1 - 0 2021 2 - 1, 1 - 1 2022 1 - 0, 1 - 0 2023 2 - 0, 3 - 0