ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ - ΣΑΜΡΟΚ (30/4/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
GOAL BET

ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ

0 - 2 30-04-21

ΣΑΜΡΟΚ

Για τον αγώνα ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ-ΣΑΜΡΟΚ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 04:57 30/04/21

1
2

*** Χωρίς κόσμο.

Την δεύτερη της ήττα στην φετινή σεζόν γνώρισε η Φιν Χαρπς, αυτή τη φορά 0-2 στο Μπάλιμποφεϊ από τη Σεντ Πάτρικς. Μετριότατη στην καλύτερη των περιπτώσεων η απόδοση της, δεν μπορούσε να ματσάρει την ποιοτική ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

Έχει κάνει τόσο καλό ξεκίνημα φέτος οι Φιν Χαρπς, που δεν επισκιάζεται από μία ή δύο ήττες σε καμία των περιπτώσεων. “Πάμε σε ένα παιχνίδι με την καλύτερη ομάδα της χώρας και πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Αν δεν είμαστε μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεων και να ζήσουμε μία μακρά νύχτα” σχολίασε ο πάντα πραγματιστής Όλι Χόργκαν και έριξε το …δηλητήριό του: “θα παλέψουμε να γεφυρώσουμε το όποιο χάσμα, θα χρειαστούμε κάποιες αποφάσεις να είναι υπέρ μας, αντί να βλέπουμε να καταλογίζονται τρία πέναλτι εναντίον μας όπως την τελευταία φορά που παίξαμε με τη Σάμροκ”.

Εκτός αγώνα μένουν ο μέσος Κόνολι (1/0) και ο μπακ/χαφ ΜακΈλενι (6/0), ενώ δίνονται αμφίβολοι οι Ντάνλιβι (μπακ, 1/0), Μπόιλ (μπακ, 6/0), Μπάρι (μέσος, 1/0) και ο μπακ Σαντίκι (7/0).

Με την ψυχολογία στα ύψη, το ρεκόρ προ των πυλών, αλλά και την νίκη στο κλασικό ιρλανδικό ντέρμπι με την Μποέμιαν 2-1 να έχει προηγηθεί, ποια Mark βρίσκεται σε ιδιαίτερα καλό φορμάρισμα και πάει μόνο για τη νίκη στο Φιν Παρκ.

Η Σάμροκ ταξιδεύει στο Μπάλιμποφεϊ στόχο να ισοφαρίσει το ρεκόρ όλων των εποχών στο πρωτάθλημα, με 30 σερί παιχνίδια δίχως ήττα. Μάλιστα δεν έχουν χάσει από την Φιν Χαρπς για 13 χρόνια, παράδοση που διατήρησαν στο τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι, αν και έχαναν 2-0 στο ημίχρονο, κερδίζοντας τελικά 3-2 με τρία πέναλτι στην επανάληψη! “Στο περσινό ματς χάναμε 2-0 στο ημίχρονο και αυτό δείχνει ξεκάθαρα πόσο επικίνδυνη ομάδα αντιμετωπίζουμε, άσχετα αν τελικά είχαμε γυρίσει εκείνο το ματς. Αν δεν πιάσουμε την απόδοση που πρέπει θα μας τιμωρήσει η αντίπαλος μας”.

Τραυματίας ο μπακ Σον Κάβανο (5/0), αμφίβολοι (σχεδόν σίγουρα εκτός) ο μέσος Φαρούτζια και ο μπακ Ο’Μπράιεν (1/0).

Φιν Χαρπς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Σάμροκ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 0 - 2, 0 - 1 2017 0 - 1 2018 - 2019 0 - 1, 0 - 3 2020 0 - 2 2021 0 - 2, 2 - 1 2022 0 - 3, 0 - 1 2023 -