ΞΑΝΘΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (24/6/20, 20:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΞΑΝΘΗ

1 - 0 24-06-20

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Για τον αγώνα ΞΑΝΘΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 21:06 23/06/20

1
2

* Αναβληθέν παιχνίδι της πρεμιέρας των πλέι άουτ.

* Βάσει πρωτοκόλλου ο Ατρόμητος αναγκάζεται να διαμείνει στην Καβάλα και θα ταξιδέψει οδικώς.

* Κανονική διάρκεια: Ξάνθη-Ατρόμητος 1-0, Ατρόμητος-Ξάνθη 1-0

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους Ακρίτες να πάρουν το «εξάποντο» με τον Παναιτωλικό και να βγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Ανώτερη η ομάδα του Καραγεωργίου, έχασε ευκαιρίες, μεταξύ άλλων και πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου, ενώ με τον ίδιο τρόπο προηγήθηκε στην επανάληψη κι εν τέλει το πλήρωσε, με την ισοφάριση στο 83′ από εκτέλεση φάουλ. Από το 69′ έπαιζε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάστρο.

Εμπλεξαν για τα καλά οι Ακρίτες, που πλέον βρίσκονται μόλις ένα βαθμό πάνω από τον ουραγό Πανιώνιο και τον απευθείας υποβιβασμό, τον οποίο αντιμετωπίζουν εκτός έδρας το προσεχές Σάββατο. Βέβαια τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα αν είχαν κερδίσει τον Παναιτωλικό, σε ένα ματς που έκαναν ίσως το καλύτερο φετινό τους ημίχρονο με δέκα τελικές και άξιζαν σίγουρα να κερδίσουν.

«Σίγουρα το αποτέλεσμα μας αδικεί, νομίζω σε όλο το παιχνίδι ήμασταν καλύτεροι. Σήμερα έπαιζαν δύο ομάδες που η μια είχε 30 βαθμούς στο τέλος του πρωταθλήματος και η άλλη 17 και αυτό φάνηκε. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα υπήρχαν πολλές φάσεις που θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει το παιχνίδι αλλά νομίζω η φάση της αποβολής που μείναμε με 10 παίκτες ήταν καθοριστική», δήλωσε ο βοηθός προπονητή Γ.Κόλτσης.

Τρομερά παράπονα από τη διαιτησία είχε ο τεχνικός Ν.Καραγεωργίου μετά το τέλος του αγώνα, αλλά περισσότερο με τον μοιραίο της ομάδας του, τον Κάστρο πρέπει να τα έχει, που εκτέλεσε ένα κακό πέναλτι και στο 69′ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Μ’ αυτά και μ’ αυτά πάντως η Ξάνθη συμπλήρωσε 10 αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-5-5) και 11 συνολικά παιχνίδια.

Τιμωρημένος ο επιθετικός Κάστρο (10/1), ενώ τραυματίας παραμένει ο βασικός μεσοεπιθετικός Εντουάρντο (26/4).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Αμπάντ – Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης – Γουίλιαν, Τέρκι, Κοβάσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς – Φοσέ, Μπαριέντος

Με την απουσία του Κάστρο, ο Φοσέ δεδομένα επιστρέφει στο βασικό σχήμα. Θέση στην ενδεκάδα όμως διεκδικεί και ο Στάρτζεον στο δεξί φτερό.

Under 2,5 έληξαν τα 8/10 τελευταία της.

Βελτιωμένοι οι Περιστεριώτες στην Τρίπολη σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, έφυγαν δίκαια με το βαθμό της ισοπαλίας. Από δύο στημένα προήλθαν τα γκολ, με τον Ρισβάνη να ισοφαρίζει στο 45′ για τον Ατρόμητο με κεφαλιά, ενώ νωρίτερα είχαν την καλύτερη ευκαιρία του ματς με τον Μανούσο. Στην επανάληψη είχε περισσότερο παθητικό ρόλο ο Ατρόμητος, κάτι αναμενόμενο αφού υπολείπεται ρυθμού, αλλά χωρίς να δεχτεί κλασικές φάσεις.

«Νομίζω πως η μοιρασιά ήταν δίκαιη. Στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να είμαστε μπροστά στο σκορ με βάση τις ευκαιρίες μας, ενώ στο δεύτερο μέρος ο αντίπαλος ήταν καλύτερος καθώς έχει ένα ματς περισσότερο και αυτό του δίνει καλύτερο ρυθμό. Θα περίμενα περισσότερα από τις αλλαγές όμως δεν μας βοήθησαν στο σημείο που περιμέναμε. Η κούραση είναι μεγάλη και τα παιχνίδια συνεχόμενα, μετά από μεγάλη διακοπή τα παιδιά κάνουν υπερπροσπάθεια και προσπαθούν συνεχώς για το καλύτερο», δήλωσε ο τεχνικός Σ.Παντελίδης μετά την ισοπαλία στην Τρίπολη.

Οι Περιστεριώτες πάντως παρέμειναν μόλις στο -1 από την 7η θέση, την οποία θέλουν κυρίως για λόγους γοήτρου, αφού όπως έχουν έρθει τα πράγματα είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες να δώσει κάτι περισσότερο. Η εικόνα τους πάντως ήταν σίγουρα πιο ενθαρρυντική την Κυριακή σε σχέση με όσα είχαν δείξει στην πρεμιέρα των πλέι άουτ κι ο Παντελίδης θέλει να δει ξανά την ίδια εικόνα, κυρίως εκείνη του πρώτου μέρους κόντρα στον Αστέρα.

Νοκ άουτ τέθηκε ο μέσος Χαρίση (25/0) που υπέστη διάστρεμμα και “τρέχει” για το επόμενο παιχνίδι με τη Λάρισα. Εκτός έμεινε ξανά ο νεαρός χαφ Νταβιώτης (10/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Μανδάς – Κατράνης, Γούτας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης – Μπουσούλατζιτς, Μπαένα – Μανούσος, Ανδρούτσος, Γκάλο – Βέλλιος

Ανοιχτές κάποιες θέσεις στην ενδεκάδα, ο διεκδικούν θέση τόσο ο Ενσικουλού, όσο και ο Ντε Πο. Λογικά ο Ραούλ Μπαένα θα πάρει τη θέση του τραυματία Χαρίση στο κέντρο. Ανοιχτό όμως να δούμε και τον Μάντσον.

Εννιά Under 2,5 μετράει στα δέκα τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Στα 14 πιο πρόσφατα μόλις μία φορά έβαλε πάνω από ένα γκολ.

Ξάνθη

ΟΛΑ

Ατρόμητος

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 0 - 2 2014/2015 1 - 0 2015/2016 2 - 2 2016/2017 0 - 0 2017/2018 0 - 2 2018/2019 2 - 1 2019/2020 1 - 0, 1 - 0 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -