08:47 30-03-24

1
2

***Ντέρμπι του Λονδίνου.
***Θα διεξαχθεί στο «Γουέμπλεϊ» καθώς δεν είναι έτοιμο ακόμη το νέο γήπεδο της Τότεναμ. Εγκαίνια στο «Τότεναμ Στέιντιουμ» ήταν προγραμματισμένα στο ματς με τη Λίβερπουλ, αμέσως μετά την πρώτη διακοπή των εθνικών ομάδων, όμως θα καθυστερήσουν ακόμη περισσότερο, ως τον Οκτώβριο.

Εμφανώς ανέτοιμη στο Νιούκαστλ, είχε όμως την εμπειρία και την τύχη να φύγει με το τρίποντο. Νίκησε 2-1 (xGoals 1,07-2,11) με το σκορ να διαμορφώνεται στα πρώτα 18 λεπτά. Πολύ πιο ζωντανό το β’, πάντως, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, σώθηκε δύο φορές από τα δοκάρια και μία από μεγάλη απόκρουση του Λιορίς. Επαιξαν 6 από τους 8 που επέστρεψαν μόλις την προηγούμενη εβδομάδα από Μουντιάλ και άδεια, εμφανώς επηρεασμένοι.

«Είμαστε απογοητευμένοι με τη νέα καθυστέρηση του γηπέδου. Ομως πρέπει να κάνουμε υπομονή. Είναι ένα πρότζεκτ τεράστιο και σε καμιά περίπτωση δεν θα επηρεαστεί τόσο πολύ από μια καθυστέρηση» είπε ο Ποκετίνο.

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, επίσης, υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να παίξει σε τρίτη έδρα στις 28 Οκτωβρίου, καθώς μια μέρα πριν είναι προγραμματισμένο στο «Γουέμπλεϊ» παιχνίδι ράγκμπι!

Αναχώρησε για την εθνική Ν. Κορέας ο Σον για το Ασιαν Καπ. Εκτός οι χαφ Γουανιάμα, Γουίνκς, ο φορ Λαμέλα και ακόμη 2-3.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Φορμ – Τρίπιερ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις – Σισοκό, Ντάιερ – Λούκας Μούρα, Ερικσεν, Αλι – Κέιν.

Εκπληξη ήταν που ο Ποκετίνο χρησιμοποίησε τους βασικούς του στην πρεμιέρα και πλέον δεν αναμένεται να τους αλλάξει. Ο Μούρα θα συνεχίσει στα εξτρέμ, ο Τρίπιερ έχει προβάδισμα ως δεξί μπακ αντί του Οριέ.

Προϊστορία (συνολική): 43-26-13.

Ο Χάρι Κέιν δεν έχει σκοράρει ποτέ Αύγουστο (!), παρότι έχει παίξει 14 ματς, 988 λεπτά και είχε 46 προσπάθειες.

30-6-2 το εντός έδρας ρεκόρ της. Οι δύο ήττες ήρθαν πέρσι από Τσέλσι και Σίτι.

33-3-0 το ρεκόρ της απέναντι σε νεοφώτιστες.

Με το αριστερό η επιστροφή στην Πρέμιερ, την πάτησε λόγω απειρίας και αστοχίας. Εχασε 0-2 από την Κρίσταλ Πάλας (xGoals 0,68-0,86), σε ματς με εκατέρωθεν ευκαιρίες (γλίτωσε από δοκάρι στο 15′), δικαιότατες διαμαρτυρίες για πέναλτι (στο 60′, σε ανατροπή του Σίρλε από το Σακό), πλήρωσε το την ευθύνη του νεοφερμένου γκολκίπερ Φάμπρι και στα δύο γκολ και το καλό βράδυ του αντίπαλου γκολκίπερ.

«Θα συνεχίσουμε το στιλ μας. Πιστεύουμε ότι αυτό θα μας φέρει την επιτυχία. Υπάρχει το πλάνο να κλειστούμε, να παίξουμε για το 0-0. Ομως αυτό δεν μας ταιριάζει» είπε ο Γιοκάνοβιτς.

Δεύτερη τιμωρημένος ο στόπερ Οντόι. Εκτός ο νεοφερμένος, βασικός στόπερ Μόουσον, χτύπησε, αλλά μάλλον θα είναι ΟΚ ο επίσης νεοφερμένος αριστερός μπακ Μπράιαν.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Φάμπρι – Κρίστι, Τσέιμπερς, Λε Μαρσάν, Μπράιαν (Φοσού Μενσά) – Σερί, ΜακΝτόναλντ, Κέρνι – Σίρλε, Μίτροβιτς, Σεσενιόν.

Διογκώθηκε το πρόβλημα στην άμυνα, από τη στιγμή που χτύπησε ο νεοφερμένος αριστερός μπακ Μπράιαν. Εάν δεν τα καταφέρει, μάλλον θα περάσει βασικός ο δανεικός από τη Γιουνάιτεντ Φοσού-Μενσά, εκτός αν γυρίσει μπακ ο Σεσενιόν σε ένα πολύ επιθετικό σχήμα.

Λύση για τα χαφ ο Ανγκισά (ρεκόρ μεταγραφής), ο οποίος όμως μόλις μπήκε στις προπονήσεις με τους νέους του συμπαίκτες.

Δεν αποκλείεται να δούμε στα γκολπόστ και τον Σέρχιο Ρίκο, έπειτα από την απογοητευτική πρεμιέρα του Φάμπρι.

Πρόκειται για το 1.000ό παιχνίδι της Φούλαμ στο αγγλικό ποδόσφαιρο.

Δέχτηκε γκολ και στα 18 προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια της.