13:09 29-03-24

1
2

*** Στον πρώτο γύρο: Ουράλ – Ανζί 2-1.

*** Βοηθός (Ιούνιος 2015), υπηρεσιακός (Σεπτέμβριος 2015), μόνιμος προπονητής της Ουράλ (έως 1η Νοεμβρίου) ο Βαντίμ Σκριπσένκο, αποχώρησε επεισοδιακά, όταν υπήρχαν ψίθυροι για… χαλαρή απόδοση των «μελισσών» σε ματς με την Αχμάτ (τότε Τέρεκ).

Δεν απείλησε ιδιαιτέρως τη Ζενίτ εκτός έδρας σε όλο το ματς, καλά πάντως το κρατούσε στο πρώτο μέρος, αλλά δεν απέφυγε το 1-0 από κόρνερ στο 36’, δέχτηκε περισσότερες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, δίχως να αλλάξει το σκορ. Μόνο μία νίκη στα επτά τελευταία της παιχνίδια.

Βράζει σταθερά στο ζουμί της, αφού μόνο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχει βρεθεί εκτός πλέι άουτ ή θέσεις απευθείας υποβιβασμού. Μόνο το γκολ άβερεϊτζ τη σώζει από το φούντο, ενώ η θέση της για σωτηρία είναι δύσκολη με το -6. Μέτριο πρόγραμμα ως το φινάλε, με Αχμάτ εντός και Αρσεναλ Τούλα, ΤΣΣΚΑ εκτός. Ελεύθερη είσοδος στο σημερινό ματς.

Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα για την ομάδα από τη Μαχατσκάλα.

Στην Πρέμιερ έχει μόνο μία νίκη επί της Ουράλ ανεξαρτήτως έδρας (εκτός την έχει κάνει) σε επτά ματς και πέντε ήττες. Ανεξαρτήτως κατηγορίας έχει να νικήσει εντός την Ουράλ σε πέντε αγώνες (0-3-2).

Οι 17 από τους 24 βαθμούς της έχουν έρθει εντός έδρας, εκεί όπου έχει μόνο δύο ισοπαλίες σε 13 παιχνίδια. Στο τελευταίο εκεί έχασε αήττητο τριών ματς.

Κράτησε ισορροπημένο το πρώτο μέρος με την Σπαρτάκ εντός έδρας, προηγήθηκε στο 37’, γλίτωσε από δοκάρι (θα έπρεπε να ήταν ισόπαλο το πρώτο 45λεπτο). Πιο πολύ ζορίστηκε στο δεύτερο, βρήκε χώρους στις αντεπιθέσεις, έκανε το 2-0 στο 88’, η μείωση στις καθυστερήσεις (2-1). «Τρέχει» αήττητο σερί 2-2-0.

Το αήττητο τεσσάρων ματς έχει αλλάξει το κλίμα στις τάξεις της, αφού πήρε τη θέση του 0-3-5, που την είχε φέρει στα δύσκολα. Η 6η θέση δεν δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αλλά το +5 από τα πλέι άουτ είναι καλή απόσταση τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Αχμάτ εκτός, Αμκάρ εντός, Ροστόφ εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν.

Εξέτισε ο βασικός στόπερ Μπάλαζιτς (19/2).

Νοκ άουτ παραμένει ο χρήσιμος φορ, 3ος σκόρερ Τσαντούρια (18/3, 9 αλλ.). Αμφίβολος ο συνήθως βασικός αμυντικός μέσος Εμελιάνοφ (21/0, 3 αλλ.).

«Βασίλισσα» των ισοπαλιών στην κατηγορία με 12 σε 26 παιχνίδια.

Εκτός έδρας δεν έχει ηττηθεί στα δύο τελευταία παιχνίδια της, κάτι που είχε να της συμβεί από τον Αύγουστο.