Για τον αγώνα ΟΥΡΑΛ-ΖΕΝΙΤ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 10:39 19/09/20

1
2

*** Θεατές στο 30% χωρητικότητας του γηπέδου.

Βάσει xGoals θα έπρεπε να νικήσει 2-1 τη Χίμκι εντός έδρας, τελικά το έκανε με 3-1, αξιοποιώντας δύο κόρνερ (22’, 67’) και ένα πέναλτι (15’).

Πιο καλό το πρώτο ημίχρονό της, έλεγξε περισσότερο το παιχνίδι, «χάθηκε» κάπως στο δεύτερο, δέχτηκε γκολ (52’) και κάποιες φάσεις, με δοκάρι.

Μεσοβδόμαδα νίκησε τη μικρότερης κατηγορίας Βόλγκα 3-0 εκτός έδρας στο κύπελλο στην 1η αγωνιστική σε όμιλο τριών ομάδων, τον επόμενο μήνα το άλλο ματς.

Κράτησε οπωσδήποτε τη νίκη και την εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο ο κόουτς Ματβέεφ, που έφερε ανακούφιση στο Εκατερίνμπουργκ, καθώς ήταν η μόλις δεύτερη στο πρωτάθλημα, σε μια «ντροπαλή» πορεία ως τώρα των «μελισσών» στη λίγκα.

Το κακό είναι πως ακολουθεί το «μεγαθήριο» Ζενίτ κόντρα στην οποία έχει αναπτύξει ένα αίσθημα κατωτερότητας τα τελευταία χρόνια και πρέπει να παλέψει και κόντρα σε αυτό σήμερα. Χαρακτηριστικό είναι πως στα τελευταία 14 παιχνίδια μεταξύ τους έχει πάρει μόλις… ένα βαθμό.

Παραμένει εκτός μάχης ο βασικός μπακ Κάλινιν (5/0).

Σούπερ πρώτο ημίχρονο έκανε κόντρα στην Άρσεναλ Τούλα εντός έδρας με γκολ (25’, 31’) και ευκαιρίες. Εριξε στροφές στο δεύτερο και άρχισε να δέχεται φάσεις, η μείωση ήρθε στο 60’, αλλά σοβαρεύτηκε πάλι έκτοτε και το «καθάρισε» με το 3-1 στο 86’.

Υστερα από δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη και γκολ υπέρ, έστω και με ζόρικα ματς με Λοκομοτίβ και Ντιναμό εκτός έδρας ήταν αδήριτη η ανάγκη να επιστρέψει στις επιτυχίες, οπότε αποστολή εξετελέσθη, ωστόσο με ικανοποίηση κατά το ήμισυ για την εμφάνιση.

Κι αφού η παρένθεση της απομάκρυνσής της από την κορυφή έκλεισε και επέστρεψε σε αυτή, δεν βλέπει κάτι άλλο από τη συνέχιση με αυτό τον τρόπο της πορείας της για ακόμη δύο θεωρητικά εύκολα ματς, αφού το τρίτο πριν τη νέα διακοπή για τις εθνικές είναι ντέρμπι με την Σπαρτάκ, κι ενώ αρχές Οκτωβρίου αρχίζει και το Τσάμπιονς Λιγκ.

Σημειωτέον πως σήμερα πάει σε μια πόλη που της «ταιριάζει», καθώς από όσες έχει παίξει δέκα και πάνω αγώνες, σε αυτή έχει το υψηλότερο ποσοστό επιτυχίας, 84,5% και σίγουρα αυτό την ανεβάζει ακόμη περισσότερο.

Νοκ άουτ ο βασικότατος στόπερ Ρακίτσκι (5/0) και ο βασικός περιφερειακός επιθετικός Ντριούσι (5/0).

Ουράλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ζενίτ

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 - 2013/2014 1 - 2 2014/2015 1 - 2 2015/2016 1 - 4 2016/2017 0 - 2 2017/2018 1 - 1 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 3 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 0