ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ - ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ (24/8/19, 17:00)

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ

2 - 2 24-08-19

ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ

Για τον αγώνα ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ-ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 01:59 24/08/19

1
2

Προβληματίζουν οι «Χιμπς» με τις πρόσφατες εμφανίσεις τους. Αρχικά διασύρθηκαν 1-6 στο «Αϊμπροξ» από την Ρέιντζερς για την Πρέμιερσιπ και εν συνεχεία χρειάστηκαν διαιτητική εύνοια στην παράταση για να επικρατήσουν τελικώς 5-3 της Μόρτον για τον θεσμό του Λιγκ Καπ.

Ελαφρώς απογοητευμένος ο μάνατζερ Χέκινγκμποτομ με την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, σε δηλώσεις του μεσοβδόμαδα κάλεσε τους παίκτες του να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να περιορίσουν τα ατομικά λάθη.

«Οι παίκτες που αγωνίστηκαν σε αυτά τα δύο τελευταία ματς στα οποία δεχτήκαμε 9 γκολ, ήταν εδώ και πέρσι, συνεπώς πρέπει να σοβαρευτούμε, να αμυνόμαστε καλύτερα συλλογικά, είναι και θέμα νοοτροπίας».

Απέκτησε τον 23χρονο Σουηδό χαφ Χάλμπεργκ.

Απόντες οι μπακ Τζέιμς (1/0), οι στόπερ Πόρτους και ΜακΓκρέγκορ (1/0), τιμωρημένος ο μπακ ΜακΚί (2/0).

Ίσως μπουν στην αποστολή οι μπακ Στίβενσον και Γκρέι (1/0).

Χωρίς υποχρεώσεις για τον θεσμό του Λιγκ Καπ, έχοντας αποκλειστεί από την φάση των ομίλων, με υπερβολική τύχη απέσπασε το ισόπαλο 2-2 από την Λίβινγκστον στον τελευταίο αγώνα της στην Πρέμιερσιπ, αποσοβώντας πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

«Γενικότερα στην έδρα της Χιμπέρνιαν μας δίνεται η ευκαιρία να παίξουμε το ποδόσφαιρο μας και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες, στην έδρα τους παίζουν πάντα επιθετικά, οπότε εκτιμώ πως θα βρούμε χώρους, σίγουρα φυσικά δεν είναι ένας αγώνας όπως πχ αυτός κόντρα στην Σέλτικ, όπου αμύνεσαι όλη την ώρα και δεν έχει την μπάλα στα πόδια σου», τα λόγια του μάνατζερ Ράιτ.

Αγωνίστηκε βασικός ο φορ Κέιν (1/0), μπήκε στην αποστολή ο στόπερ Γκόρντον, λογικά εκτός ο χαφ Γουόθερσπουν, ακόμα αναρρώνει ο εξτρέμ Ράιτ.

Χιμπέρνιαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

Σεντ Τζόνστον

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ

ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 0 - 1 2019/2020 2 - 2 2020/2021 2 - 2, 0 - 1 2021/2022 1 - 0, 0 - 0, 4 - 0 2022/2023 1 - 2