1
2

*** Προϊστορία (συνολική): 11-2-2.
*** Δύο θητείες (2010/11, 2011/12) στον πάγκο της Οβιέδο ο τεχνικός της Ελτσε, Πατσέτα.

Εβγαλε αντίδραση, μετά τις δύο ήττες από Σαραγόσα και Μαγιόρκα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, κερδίζοντας 2-0 το Λούγο εκτός έδρας, έχοντας και τη συμπαράσταση πολλών φίλων της. Προηγήθηκε με τον Χοσέλου (7΄), έβαλε δεύτερο με τον Χάβι Μουνιόθ (56΄) κι αφού άντεξε ένα δεκάλεπτο πίεσης, θα μπορούσε στο τελευταίο τέταρτο στις αντεπιθέσεις να βάλει περισσότερα γκολ, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Εχει μαζέψει τους 7/8 βαθμούς της μακριά από την έδρα της.

Στην απουσία του Κάρλος Ερνάντεθ στάθηκε ο Ανκέλα, λέγοντας πως είναι ο καλύτερος αμυντικός της ομάδας και το κενό του είναι σημαντικό. Ωστόσο, δείχνει εμπιστοσύνη στον Μεξικανό Αλάνις, ο οποίος θα ξεκινήσει στη θέση του.

Τραυματίας ο στόπερ Κάρλος Ερνάντεθ (4/0), επιστρέφει ο χαφ Τεχέρα (4/1).

Θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη απέναντι στη Μαγιόρκα, αλλά έμεινε στο 1-1. Εχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αντ’ αυτού βρέθηκε πίσω στο 38΄ και στο καπάκι είχε διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με δοκάρι και απομάκρυνση στη γραμμή σε δεύτερο χρόνο. Τη βρήκε στο 53΄ σε μία αντεπίθεση με τον Σόρι Καμπά, πίεσε για δεύτερο, έπαιξε με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

«Υπάρχει προφορική συμφωνία με επενδυτικό γκρουπ που θα βάλει 1,3 εκατ. ευρώ στην ομάδα», είπε ο πρόεδρος Ντιέγκο Γκαρθία.

Ο προπονητής Πατσέτα έπλεξε το εγκώμιο της Οβιέδο, ενώ ζήτησε από τους παίκτες του να παίξουν έξυπνα, γρήγορα και κάθετα.

Τραυματίες ο αρ. μπακ Μάνου (5/0) και ο εξτρέμ Χοσάν (5/0), εκτός σε τρίτο ο χαφ Τσάβι Τόρες (3/0).